Bezpečnostný projekt na ochranu európskeho sektora pozemnej dopravy

Foto: Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach

Košice 17. októbra (OTS) - Akým hrozbám čelí európsky sektor dopravy a ako môžeme tieto hrozby posudzovať? Medzi aktuálne hrozby môžeme zaradiť napríklad terorizmus, krádeže, kybernetické útoky alebo vandalizmus. Okrem identifikácií týchto hrozieb je potrebné sa zamerať aj na rozvíjanie nevyhnutného potenciálu a situačného povedomia z hľadiska ochrany pred týmito hrozbami v budúcnosti, pri súčasnom zabezpečení účinnosti a zjednodušenia dopravy.

Začínajúci projekt „CARONTE“ (Tvorba agendy pre výskum v bezpečnosti dopravy) financovaný z prostriedkov EÚ bude zameraný na skúmanie a riešenie týchto problémov.

Politickí činitelia potrebujú usmerniť pri riešení dôležitých otázok z dôvodu vytvorenia európskej bezpečnostno-výskumnej agendy v tomto kritickom sektore, ale súčasne je potrebné rešpektovať dôležitosť účinnosti a jednoduchosti pohybu pasažierov a tovaru z dôvodu európskeho rastu a súdržnosti,” povedal Joachim Kochsiek, dopravný výskumník, z Nemeckého inštitútu aplikovaného výskumu Fraunhofer a koordinátor projektu CARONTE.

Momentálne pracujeme v dosť napätom časovom období, ale zloženie nášho tímu je silné. Sme presvedčení, že projekt bude užitočný pre politických činiteľov a najmä pre koncových používateľov v oblasti rozvoja a výskumu,” povedal a dodal, že prvý interný workshop riešiteľov je naplánovaný na koniec októbra vo Viedni.

Riešenie projektu oficiálne začalo 22. septembra 2014 v Bruseli. Tento projekt spája výskumníkov z univerzít, národné technické inštitúty a špecializované siete, všetci členovia projektu sa aktívne zaoberajú otázkami pozemnej dopravy. Výskumné konzorcium pozostáva z 11 členov z ôsmych európskych krajín a bude sa opierať o poradný zbor zložený z popredných predstaviteľov verejných a súkromných prevádzkovateľov dopravy. Hlavným cieľom projektu je vytvorenie agendy odporúčaných dopravno-bezpečnostných priorít pre európskych politických činiteľov.

Projekt bude trvať 18 mesiacov a bude ukončený v marci 2016. Projekt CARONTE je financovaný z predchádzajúceho európskeho výskumného rozpočtu 2007 – 20013, známeho ako Siedmy rámcový program, ktorý je v súčasnosti nahradený novým výskumným programom „Horizont 2020” (2014-2020).
Celkový rozpočet na projekt je 1 250 000 EUR.

V prípade záujmu o ďalšie informácie, kontaktujte zástupcu projektu:
prof. Ing. Ľudovít Naď, CSc.
na adrese:
Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach
Košťova 1
040 01 Košice, Slovensko
ludovit.nad@vsbm.sk

prípadne koordinátora projektu CARONTE:
Joachim Kochsiek
na adrese:
Fraunhofer-Institute for Material Flow and Logistics
Joseph-von-Fraunhofer-Strasse 2-4
44227 Dortmund, Germany
joachim.kochsiek@iml.fraunhofer.de

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.