Festival v Margecanoch ponúkne v sobotu tradičné spišské jedlá

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Margecany 18. októbra (TASR) - Najlepšie gruľovníky a iné špeciality obcí Dolného Spiša rozvoňajú v sobotu už od rána celé Margecany (okr. Gelnica). “Margecianske fajnoty" ponúka festival tradičnej gastronómie Spiša v spojení s jeho rázovitým folklórom.

"Centrum obce sa zmení na veľkú kuchyňu. Svoju 'kuchňu' a kuchárske umenie predvedú zástupcovia Kojšova, Veľkého Folkmara, Jakloviec, Margecian, Krompách, Sloviniek, Kolinoviec, Kluknavy a baníckej 'kuchňi' z Gelnice. Starodávne fajnoty budú môcť návštevníci ochutnávať a za symbolické ceny aj kúpiť," priblížil podujatie starosta Margecian Igor Petrik.

Kto bude chcieť, môže si svoj zemiakový gruľovník sám upiecť. Kuchárske tímy budú súťažiť o titul "najfajnejša kuchňa", stačí mať najkrajšie vyzdobený stánok, najchutnejšie jedlo a najmilšiu obsluhu. Popoludní koštovky spríjemnia vystúpenia spišských folklórnych skupín a súborov, ako aj hostia - folklórny klub Omladina a Ján Ambróz s ľudovou hudbou Borievka.

Sobotňajšia ponuka chce osloviť všetky zmysly návštevníkov a zraku je určený Graffiti folk jam. Sprejeri sa postarali svojimi dielami o skrášlenie podjazdu pod železničným priecestím, v rámci programu prebehne ich vernisáž.

Hlavným organizátorom je obec Margecany. Festival je ďalším Top podujatím programu Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita. Jeho súčasťou bude aj krst maskotov týchto podujatí.

"V tento deň bude tiež možné odviesť sa autobusom k technickej pamiatke na Železnej ceste Terra Incognita – bývalému železničnému tunelu v lokalite Roľová huta a prezrieť si ho v celej dĺžke aj s výkladom jeho histórie," pozýva do Margecian riaditeľka Kultúrneho centra KSK Lenka Vargová Jurková.

Tvorivé dielne ponúknu zdobenie perníkov, maľovanie erbov, výrobu príveskov a náramkov, streľbu z luku či origami z novín. Miestni majstri zasa predvedú svoje výrobky a diela, od výtvarných prác a hudobných nástrojov, cez kožené suveníry až po pletenie košíkov alebo tkanie pokrovcov. Na záver organizátori všetkých pozývajú na tanečnú zábavu, o muziku sa postarajú Duo Element a ľudová hudba Gajdošovci.

Počas podujatia budú mať návštevníci vo viacerých miestnych prevádzkach zľavy na nákup tovaru alebo služieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.