Slováci v NHL nebodovali, Daňo sedel na tribúne

Matt Moulson, Jonathan Huberdeau Foto: TASR/AP

New York 18. októbra (TASR) - Hokejisti Buffala prehrali v noci na sobotu v zámorskej NHL s Floridou 0:1. Hlavnou hviezdou duelu bol brankár hostí Roberto Luongo. Kanadský veterán zlikvidoval všetkých 26 streleckých pokusov domácich hráčov a na svoje konto si pripísal 67. čisté konto v kariére, čím prekonal legendárneho Patricka Roya a dostal sa na 13. miesto v historických tabuľkách.

"V každom zápase sa snažím o čo najlepší výkon, 'shutout' je zakaždým akýmsi bonusom. Na rekordy až tak nehľadím, ale samozrejme ma potešia. Dôležité však bolo, že sme dosiahli prvé víťazstvo v sezóne," uviedol po zápase Luongo. Slovenský obranca domácich Andrej Meszároš si pripísal na konto mínusku, keď bol na ľade pri jedinom góle Seana Bergenheima v 24. minúte. Meszárošov krajan Tomáš Kopecký strávil v drese Floridy na ľade takmer 15 minút, do štatistík si pripísal jednu neúspešnú strelu.

Detroit v zostave s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom vyhral v Toronte 4:1. Na všetkých štyroch góloch hostí sa podieľal Henrik Zetterberg. Kapitán "červených krídiel" zaznamenal štyri asistencie a napravil si tak chuť po nevydarenom zápase proti Bostonu, v ktorom podľa vlastných slov predviedol jeden z najhorších výkonov v kariére. "Som rád, že dnešnou hrou som nechal zabudnúť na predchádzajúci zápas s Bostonom. Nášmu útoku sa skutočne darilo, Gustan i Johan odohrali výborné stretnutie," hodnotil duel Zetterberg, ktorý sa so svojimi švédskymi spoluhráčmi Gustavom Nyquistom a Johanom Franzenom postaral o tri góly a osem kanadských bodov. Tatar odohral celkovo 14:51 min s jedným neúspešným streleckým pokusom, Jurčo strávil na ľade takmer 13 minút a Jamesa Reimera v bránke Toronta ohrozil troma strelami.

Columbus zdolal Calgary 3:2, v zostave domácich chýbal pre bližšie nešpecifikované zranenie slovenský nováčik Marko Daňo. "Nie je to nič vážne, pre dnešný zápas som ho nechal oddychovať na tribúne," uviedol tréner "modrokabátnikov" Todd Richards. Columbus rozhodol o svojom víťazstve v prvej polovici zápasu, keď v 28. minúte po góle Matta Calverta viedol už 3:0.

Do Anaheimu pricestovala Minnesota, ktorá v úvodných dvoch zápasoch novej sezóny ani raz neinkasovala. Hosťujúci brankár Darcy Kuemper si držal čisté konto až do 45. minúty, keď ho aj so šťastím prekonal Andrew Cogliano. Víťazný gól zaznamenal o sedem minút neskôr domáci kanonier Corey Perry. "Nemôžem sa na hráčov hnevať, pretože sme odohrali kvalitné stretnutie, v ktorom sme po väčšinu času boli lepším tímom. Nemali sme však šťastie v koncovke. Teší ma defenzívna časť našej hry, v obrane sme opäť predviedli dobrý výkon," komentoval prvú prehru v sezóne kouč "divochov" Mike Yeo.

V novej sezóne sa zatiaľ darí Vancouveru, "kosatky" vyhrali v kanadskom derby na ľade Edmontonu 2:0 a dosiahli tretí triumf za sebou. Jubilejné 30. čisté konto v kariére dosiahol brankár hostí Ryan Miller, ktorý kryl všetkých 28 striel "olejárov". Víťazný gól zaznamenal v 36. minúte Radim Vrbata. Český útočník posilnil Vancouver pred aktuálnou sezónou a v útoku so švédskymi dvojičkami Sedinovcami sa mu darí nad očakávania, keď skóroval v treťom stretnutí v rade. "Je to o načasovaní, jednoducho musíte byť v správnom čase na správnom mieste. Ak tak urobím, viem, že dostanem od nich presnú prihrávku," pochvaľoval si Vrbata spoluprácu so Sedinovcami. Edmonton tak nezvíťazil ani v piatom zápase novej sezóny. Slovenský obranca Martin Marinčin v jeho drese odohral takmer 16 minút, do štatistík si pripísal jeden mínusový bod.

Tretím brankárom, ktorý v piatok v noci zaznamenal shutout, bol Pekka Rinne. Fínsky gólman vychytal strelcov Winnipegu a mal najväčšiu zásluhu na triumfe Nashvillu 2:0. "Myslím, že sme predviedli výborný tímový výkon. Na dnešnom víťazstve mal podiel každý jeden hráč," uviedol Rinne, ktorý v doterajších štyroch dueloch sezóny 2014/15 inkasoval iba päťkrát.

Galéria zo zápasov NHL

Sumáre zápasov NHL:

ANAHEIM - MINNESOTA 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Góly: 45. Cogliano (Smith-Pelly, Fowler), 52. Perry (Thompson) - 23. Zucker (Carter, Ballard). Brankári: Andersen - Kuemper, strely na bránku: 26:28, 18.732 divákov

BUFFALO - FLORIDA 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 24. Bergenheim (Boyes, Kulikov). Brankári: Enroth - Luongo, strely na bránku: 26:35, 17.864 divákov.

Góly: 3. Skille (Letestu, Calvert), 6. Johansen (Foligno, Atkinson), 28. Calvert (Letestu, Wisniewski) - 43. Raymond (Glencross, Backlund), 52. Jooris (Giordano, Brodie). Brankári: Bobrovskij - Ramo, strely na bránku: 26:31, 15.987 divákov

TORONTO - DETROIT 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 41. Santorelli (Komarov, Clarkson) - 10. Franzen (Zetterberg), 26. Franzen (Zetterberg, Abdelkader), 39. Nyquist (Zetterberg, Kindl), 46. Abdelkader (Nyquist, Zetterberg). Brankári: Reimer - Howard, strely na bránku: 24:35, 19.054 divákov

WINNIPEG - NASHVILLE 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 17. Ribeiro (Jones, Volčenkov), 48. Neal (Forsberg, Volčenkov). Brankári: Pavelec - Rinne, strely na bránku: 31:27, 15.016 divákov

Góly: 36. Vrbata (D. Sedin, H. Sedin), 60. D. Sedin (H. Sedin, Vrbata). Brankári: Scrivens - Miller, strely na bránku: 28:30, 16.839 divákov

Slováci v akcii:
Andrej Meszároš (Buffalo) 17:03 0 0 0 -1 1 2
Tomáš Kopecký (Florida) 14:47 0 0 0 0 1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 14:51 0 0 0 0 1 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 12:27 0 0 0 0 3 0
Martin Marinčin (Edmonton) 15:46 0 0 0 -1 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/