Zeleň pri Vodnom diele Gabčíkovo budú udržiavať zvieratá

Z prehliadky ľavej plavebnej komory v rekonštrukcii Vodného diela Gabčíkovo. Na snímke z velína vľavo pravá komora a vpravo ľavá plavebná komora. Gabčíkovo, 21. augusta 2014 Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 18. októbra (TASR) - Prvý miestom na Slovensku, kde sa bude verejná zeleň udržiavať pomocou takzvaných prírodných kosačiek, je Vodné dielo Gabčíkovo. Hospodárske zvieratá tu začnú spásať trávnaté plochy s rozlohou viac ako 45.000 štvorcových metrov v blízkosti Čunova.

Pred skášaním priehradných hrádzí strojmi dostanú zvieratá prednosť vďaka environmentálnemu projektu Bratislavského regionálneho a ochranárskeho združenia (BROZ) a správcu vodného diela Vodohospodárskej výstavby (VV).

Hospodárske zvieratá sa využijú na prirodzenú údržbu zelene. Mali by sa dostať aj tam, kde technika zlyháva. Prínosom má byť finančná výhodnosť v porovnaní s údržbou strojmi. Služby si VV doteraz objednávala u špecializovaných firiem. Bolo to spojené s vysokou spotrebou nafty, výparmi, hlukom, vysvetlili BROZ a VV spoločnej v tlačovej správe.

"Projekt má ambíciu racionálne spojiť údržbu plôch popri vodných tokoch a hrádzach a zároveň obnoviť rozmanitosť života – biodiverzitu v našej krajine," uviedol Tomáš Kušík z BROZ. Pastvu využívali ľudia po stáročia. Zmenou životného štýlu a poľnohospodárstva vymizla. Spolu s ňou i viaceré druhy vtákov, lúčnych kvetov či motýľov.

Združenie, ktoré už tradičnú pastvu obnovilo aj v dvoch chránených prírodných oblastiach v okolí Bratislavy, pripomenulo, že pasenie zvyšuje kvalitu trávnatého porastu. Zvieratá nielen pomáhajú rozširovať semená tráv a iných rastlín, ale aj hnoja spásané územie. Je to aj ideálny spôsob, ako udržať v rizikových úsekoch záplavových území nízke porasty, čo umožňuje bezproblémový odtok vody počas zvýšených prietokov riek.

Na území vodného diela budú zvieratá udržiavať zeleň od apríla do októbra. Vodohospodárska výstavba je pripravená rozšíriť pastvu aj do iných častí vodného diela, pokiaľ projekt prinesie očakávané výsledky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.