Plénum rozhodne o ochrane vody a vráti do systému justičných čakateľov

Rokovanie parlamentu Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 20. októbra (TASR) - Dotiahnutie otázky ústavnej ochrany vody a viacerých zmien v justícii čaká na poslancov Národnej rady (NR) SR v úvode druhého rokovacieho týždňa 39. schôdze parlamentu. Už v utorok (21. 10.) sa ukáže, či sa aspoň časť opozície pridá k vládnemu Smeru-SD, ktorý presadzuje ústavný zákaz vývozu vody do zahraničia.

Na schválenie zmeny totiž treba 90 poslaneckých hlasov, Smer-SD ich má len 83. Potrebuje preto aspoň sedem opozičných hlasov. Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) verí v úspech. Podľa jeho slov dospel na rokovaní s opozíciou ku kompromisu. "Sme radi, že sme našli spoločné stanovisko aj formuláciu novely ústavy a že v utorok pri schvaľovaní to bude aj potvrdené," povedal.

V pléne by mal prejsť kompromisný návrh, podľa ktorého sa zakazuje preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím. Zákaz nemá platiť pre vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a prírodnú minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR. Výnimku má mať aj voda na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch.

V utorok príde na rad aj definitívne hlasovanie o novele zákona o Justičnej akadémii. Samotná právna norma vracia späť do systému inštitút justičných a právnych čakateľov na súdy a prokuratúru, ktorých zrušila reforma vtedajšej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. "Je to krok zlým smerom a neviem, kvôli čomu ho zavádzate. Je to krok, ktorý ocenia v tejto krajine len sudcovia a prokurátori, ale ľudia nie," zdôraznil exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (nezaradený). Inštitút čakateľov na Slovensku totiž podľa neho znamenal, že sa justícia stávala z väčšej časti rodinným podnikom. Rovnako ako Lucia Žitňanská (Most-Híd) pripomína, že Slováci neveria slovenskému súdnictvu, a preto treba justíciu otvárať.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD), ktorý s návrhmi do parlamentu prišiel, to odmieta. "Ja neuzatváram justíciu. Výberové konania pre sudcov zostávajú otvorené," vyhlásil. Tvrdí, že jeho rezort rieši len otázku kvalitného vzdelávania uchádzačov o sudcovský talár. Borec chce, aby adepti na budúcich sudcov chodili na výberové konania čo najlepšie pripravení.

Cez pozmeňujúce návrhy k tejto novele tiež Smer-SD presadzuje nahrávanie ústnej časti pohovorov na sudcov a skrátenie lehoty, po ktorej sudca, ak mal prerušený výkon funkcie z dôvodu pôsobenia v inej verejnej pozícii (minister, štátny tajomník), dostane možnosť uchádzať sa o post predsedu či podpredsedu súdu, a to zo súčasných päť rokov na jeden rok.

V rámci bohatého programu schôdze príde v stredu (22. 10.) na rad séria zákonov ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) súvisiaca so štátnym rozpočtom. Nasledovať budú desiatky poslaneckých iniciatív, pričom jednou z prvých bude široko diskutovaný návrh Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) zakázať v školských bufetoch inú ako zdravú stravu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.