Krv nie je voda. Ale pri darovaní sa napiť treba!

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 21. októbra (OTS) - Darovať krv môže prísť v rámci Študentskej kvapky krvi ktokoľvek, nielen študenti. Odbery, ale aj ďalšie sprievodné akcie zamerané na šírenie bezpríspevkového darcovstva krvi, ako náborové workshopy či simulované odbery krvi, aktuálne prebiehajú vo všetkých väčších mestách aj v mnohých menších slovenských obciach. Každý deň od pondelka do piatka môžete prísť krv darovať na odberové miesta Národnej transfúznej služby, vo vybrané dni aj na HTO oddelenia nemocníc a v rámci kampane Slovensko prejdú aj mobilné odberové miesta. Ich rozpis a ďalšie informácie nájdete na http://darujkrv.redcross.sk.

Prečo pred odberom piť?

Darovaná krv môže zachrániť život. Zanedbávať však pri darcovstve nesmiete ani svoje vlastné zdravie, veľmi dôležitý je predovšetkým správny pitný režim. „Nedostatočný príjem tekutín pred darovaním krvi môže byť napríklad príčinou toho, že na niektorých ľudí po odbere prichádzajú mdloby. Dôvodom je náhly pokles krvného tlaku. Ak preto nechcete odpadnúť, treba sa pred odberom krvi veľa napiť, ideálne aj viac ako pol litra čistej vody,“ radí MUDr. Eva Beňová. Pitný režim je v rámci Študentskej kvapky krvi zabezpečený zadarmo, značka Lucka počas svojho sedemročného partnerstva s kampaňou darcom rozdala už viac ako 150 000 fliaš pramenitej vody.

Študentská kvapka krvi je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Má celoslovenskú pôsobnosť a už 20-ročnú tradíciu. Názov „Študentská kvapka krvi" dal Slovenský červený kríž pri príležitosti tohto jubilea zapísať aj do registra ochranných známok Úradu priemyselného vlastníctva SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.