Prvý rozsudok v kauze baru Mariatchi je už právoplatný

Bitka pred barom Maiatchi, záber z priemyselnej kamery. Foto: Youtube

Bratislava 21. októbra (TASR) - Dohoda o vine a treste v kauze útoku na nitriansky bar Mariatchi, ktorú v pondelok 20. októbra schválil Okresný súd Bratislava I nad profesionálnym vojakom Tomášom Spišiakom je právoplatná a nemožno sa voči nej dovolať.

"Okresný súd Bratislava I schválil dohodu o vine a treste medzi Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky a obvineným Tomášom Spišiakom, uznal ho vinným z prečinu výtržníctva a odsúdil k peňažnému trestu 400 eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere štyri mesiace. Nakoľko ide o schválenie dohody o vine a treste, rozsudok je právoplatný, nie je možný opravný prostriedok," povedal dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Video incidentu z priemyselnej kamery:

"Podnet na konanie o dohode o vine a treste inicioval obvinený. Boli splnené zákonné podmienky na konanie o dohode o vine a treste. To znamená, že obvinený sa k spáchaniu skutku spontánne priznal, uznal vinu a vykonané dôkazy nasvedčovali pravdivosti jeho priznania, svoje konanie aj oľutoval. Druh a výška trestu korešponduje spôsobu účasti obvineného na skutku a miere jeho zavinenia. (Bol dokázaný jeden úder na poškodeného, útočník sa nezúčastnil na skutku ako spolupáchateľ s ostatnými obvinenými). Uloženie peňažného trestu v danom prípade umožňuje Trestný zákon. S návrhom prokurátora o dohode o vine a treste sa stotožnil príslušný sudca, ktorý by v prípade, ak by navrhovaný trest považoval za zjavne neprimeraný, predloženú dohodu o vine a treste neschválil," informovala v pondelok médiá hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

O uzavretí spomínanej dohody ako prvý v pondelok informoval denník Sme. Tomáš Spišiak musí, podľa tohto zdroja, okrem toho Všeobecnej zdravotnej poisťovni nahradiť škodu, ktorú jej mal zranením klienta spôsobiť. Poisťovňa ju vyčíslila na 12,60 eura. Vojakov právnik pre denník povedal, že skutok úprimne ľutuje.

Denník Sme pripomenul, že prokurátorka vojaka v prípravnom konaní vylúčila z hlavnej skupiny obvinených, ktorým za trestný čin ťažkého ublíženia na zdraví hrozí až 12 rokov väzenia. Po začiatku útoku sa totiž stiahol a pri najtvrdších úderoch už nebol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.