Malála dostane po Nobelovej cene aj americkú Medailu slobody

Pakistanská školáčka Malála Júsufzajová Foto: TASR/AP

Filadelfia 21. októbra (TASR) - Pakistanskej nositeľke tohtoročnej Nobelovej ceny za mier Malále Júsafzajovej udelia dnes v americkej Filadelfii Medailu slobody za jej angažovanosť v oblasti vzdelávania mladých žien a rodovej rovnosti. Informovala o tom agentúra AP.

Malála Júsafzajová, narodená 12. júla 1997 v Mingore na severe Pakistanu, sa stala doposiaľ najmladšou laureátkou Nobelovej ceny za mier.

V októbri 2012 prežila útok ozbrojenca Talibanu, pri ktorom utrpela ťažké strelné zranenia hlavy. Musela sa podrobiť komplikovanej liečbe a operáciám v Británii, kde potom zostala študovať na strednej škole. V súčasnosti spravuje nadáciu Malala Fund, podporujúcu edukačné aktivity v moslimskom svete a Afrike.

Za svoje aktivity v oblasti podpory vzdelávania dievčat dostala už viacero medzinárodných ocenení vrátane vlaňajšej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.

Ocenenie Medaila slobody vzniklo v roku 1988 pri príležitosti 200. výročia prijatia ústavy Spojených štátov. Jeho prvým laureátom sa v roku 1989 stal bývalý poľský prezident Lech Walesa. Medzi jeho ďalších nositeľov patria napríklad bývalý prezident Juhoafrickej Republiky Nelson Mandela, generálny tajomník OSN Kofi Annan či spevák a pesničkár Bono. Od roku 2006 sa slávnostné udeľovanie tohto ocenenia koná v Národnom centre ústavy vo Filadelfii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.