Povinné nahrávanie v občianskom súdnom konaní má podporu pléna

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 21. októbra (TASR) - Súdy by mali mať po novom povinnosť vyhotovovať popri zápisnici zo súdnych pojednávaní aj zvukový záznam. Predpokladá to novela Občianskeho súdneho poriadku (OSP), ktorú dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

Novelu OSP predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Z jeho pohľadu ide o balík technických opatrení, ktoré priniesla aplikačná prax. "Prinášajú možnosť zrýchliť a sfunkčniť konania, pretože súdy sú zavalené množstvom hromadných žalôb, nápad je oproti minulému roku veľmi zvýšený," vysvetlil Borec. Od povinného nahrávania súdnych pojednávaní si minister sľubuje skultivovanie prednesov v súdnej sieni a menej neskorších sporov, čo počas pojednávania zaznelo a čo nie. "Navyše postupne aj zrýchlenie samotného konania pred súdom," doplnil.

Povinnosť by mala pre súdy platiť od začiatku budúceho roka. Ministerstvo pripravuje takúto povinnosť i v trestnom konaní. Z trestných súdov dnes pojednávania pravidelne nahráva iba Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Borec vysvetlil, že zavedenie povinného nahrávania pojednávaní v trestnom konaní bude nasledovať v krátkom čase.

Súdne pojednávanie by sa po novom malo zaznamenávať s využitím technického zariadenia určeného na zaznamenávanie zvuku. Záznam by sa mal uchovávať na nosiči dát a byť súčasťou súdneho spisu, prípadne iným vhodným spôsobom.

Okrem tejto povinnosti novela OSP rieši, za akých podmienok môže do občianskeho súdneho konania vstúpiť právnická osoba venujúca sa ochrane práv spotrebiteľa. Tiež to, v akých prípadoch je vedľajší účastník oprávnený podať opravný prostriedok, prípustnosť dovolania v exekučných veciach, či možnosť skrátenia odôvodnenia rozhodnutia dovolacieho súdu formou odkazu na skoršie rozhodnutie.

Na súdy sa vrátia čakatelia

Na súdy a prokuratúru sa od decembra vrátia justiční a právni čakatelia. Obnovenie tohto inštitútu prináša novela zákona o Justičnej akadémii, ktorú dnes 79 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Čakateľov zrušila reforma bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (dnes Most-Híd), ktorá chcela takto riešiť, okrem iného aj problém rodinkárstva v justícii. Rezort pod súčasným vedením Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) opätovné znovuzavedenie čakateľov odôvodňuje tým, že sa v praxi osvedčili. Na súdoch čakateľov od 1. mája 2011 nahradili vyšší súdni úradníci. V prokuratúre sa z čakateľov mali od 1. októbra 2011 stať asistenti prokurátorov. Príslušné ustanovenia však pozastavil Ústavný súd SR na návrh vtedajšieho prvého námestníka Generálnej prokuratúry Ladislava Tichého. Ústavný súd rozhodol nálezom v máji tohto roku, keď zamietol Tichého návrh na začatie konania o tejto veci. V konečnom dôsledku to znamená, že s účinnosťou od 1. augusta tohto roku inštitút právneho čakateľa prokuratúry zanikol.

Rezort spravodlivosti konštatuje, že predošlá právna úprava sa v praxi osvedčila a doterajšie skúsenosti "jednoznačne potvrdili, že právni čakatelia prokuratúry boli v rámci prípravnej praxe riadne pripravení na výkon funkcie prokurátora". Takúto záruku podľa ministerstva nedáva zmena presadená exministerkou Žitňanskou.

Reforma bývalej vlády zaviedla na súdy otvorené výberové konania. Sudcami sa odvtedy môžu stať aj právnici z profesií mimo súdov – advokáti, notári či napríklad prokurátori. Otvorené výberové konania ostanú zachované aj naďalej.

Aktuálne zásahy nemenia nič na postavení vyšších súdnych úradníkov, ktorí na súdoch zostanú aj naďalej. Justiční čakatelia, ktorí fungovali na súdoch pred rokom 2011, však nezískajú naspäť svoje postavenie. V prípade záujmu sa budú musieť opäť prihlásiť do výberového konania na tieto pozície.

V reakcii na nález Ústavného súdu SR sa napokon zmení aj zloženie päťčlenných výberových komisií, ktoré vyberajú nových sudcov. Nominanti výkonnej moci tu v budúcnosti budú v menšine. Minister spravodlivosti bude mať v komisiách už len jedného zástupcu, kým doteraz mal dvoch. Súdna rada má mať, naopak, v komisiách dvoch ľudí namiesto doterajšieho jedného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.