Poslanci budú môcť od decembra opäť parkovať na hrade

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Bratislava 28. októbra (TASR) – Poslanci Národnej rady SR budú môcť od decembra opäť parkovať pod Západnou terasou Bratislavského hradu. TASR to potvrdil komunikačný odbor Kancelárie Národnej rady SR.

Garáže na hrade v súčasnosti nie sú prístupné, keďže hrad sa rekonštruuje. Stavebné práce brániace parkovaniu na hrade by sa mali skončiť do decembra.

Rekonštrukciu robí stavebná spoločnosť Váhostav-SK, ktorá platí poslancom náhradné parkovanie v garážach pri Bratislavskom hrade IPP Park Hrad. Kanceláriu NR SR to teda nemá stáť nič.

"Parkovanie zabezpečuje dodávateľ stavby a ak prípadné náklady vzniknú, bude to riešiť dodávateľ," uviedol nedávno pre TASR komunikačný odbor kancelárie. Hrad rekonštruuje Váhostav-SK za 26,1 milióna eur.

Poslanci odobrili správy o činnosti tajných služieb

Správy o činnosti a plnení úloh Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva (VS) za minulý rok dnes dostali v pléne zelenú. Kým SIS zverejnila prierez svojej vlaňajšej činnosti na internete, správa o plnení úloh VS ostáva utajená.

SIS sa v rámci boja proti organizovanej kriminalite v minulom roku zameriavala na sústreďovanie informácií o nezákonných aktivitách najsilnejších domácich a cudzojazyčných zločineckých skupín pôsobiacich na území SR, predovšetkým na odhaľovanie ich ekonomickej trestnej činnosti. Predmetné zločinecké skupiny v hodnotenom období profitovali najmä z páchania podvodov so spotrebnými daňami (podvody s liehom, tabakovými výrobkami a minerálnymi olejmi) a s nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty (DPH) a z finančných podvodov.

Minulý rok si v SR udržiavali relatívne silné postavenie balkánske zločinecké skupiny, ktoré sa prioritne angažujú v drogovej trestnej činnosti v rámci nadnárodných sietí distribútorov drog po takzvanej balkánskej trase na Slovensko a do ďalších krajín Európskej únie. Na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti zločinecké skupiny naďalej využívali najmä podnikanie v reštauračných a rekreačných službách, stavebníctve a v obchode s realitami.

SIS odhalila aj pretrvávajúcu snahu cudzích spravodajských služieb na území Slovenska o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek SR, ako aj snahu ovplyvňovať verejnú mienku. "Pokračoval ich zvýšený záujem a aktivity v ekonomickej, vedeckej, vojenskej oblasti a v oblasti priemyselnej špionáže. SIS okrem iného zaznamenala rizikové a neštandardné aktivity niektorých zahraničných spoločností v SR, ktoré by mohli byť využívané v prospech cudzích spravodajských služieb," uvádza sa v správe spravodajskej služby.

V oblasti boja proti terorizmu SIS v priebehu minulého roka nezaznamenala bezprostredné teroristické ohrozenie na území SR, ani účasť občanov SR v teroristických aktivitách v zahraničí. V hodnotenom období však došlo k zhoršeniu bezpečnostnej situácie z dôvodu teroristických hrozieb vo viacerých štátoch sveta, ktoré navštevujú občania SR, alebo v nich má SR svoje zahranično-politické záujmy. V Afganistane sa stali terčom teroristických útokov islamistického militantného hnutia Taliban príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), pôsobiaci v misii ISAF, pričom v tejto súvislosti bola v džihádistickej propagande na internete po prvýkrát explicitne spomenutá SR, respektíve jej občania.

Bufetári zatiaľ neprišli pred parlament bojovať za školské bufety

Bufetári, ktorí dnes mali pred Národnou radou SR žiadať zachovanie školských bufetov, zatiaľ pred parlament neprišli. Avizované stretnutie sa malo konať po 9.00 h ráno. K zákonu, ktorý má podľa kritikov ohrozovať školské bufety, sa zatiaľ plénum nedostalo, dopoludnia o ňom teda nerozhodne.

Novelu školského zákona predkladá podpredsedníčka parlamente Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Sociálni demokrati sú podľa informácií TASR dohodnutí na tom, že právna norma prejde. Pokiaľ sa tak stane, prevádzkovatelia školských bufetov sa budú musieť od januára pripraviť na zmeny. Z ponuky budú musieť vyradiť viacero potravín, ktoré zákonom zakážu poslanci NR SR.

V pléne má prejsť nie Zmajkovičovej pôvodný zoznam, ale mierne upravený, ktorý predložil cez pozmeňujúci návrh Ľubomír Petrák (Smer-SD). Kým zoznam poslankyne zakazoval nápoje kolového typu, nápoje s chinínom aj ochutené minerálky, nezakazoval nápoje ako Fanta či Sprite. Petrák vylučuje aj tie.

Zmenený zoznam zakázaných potravín teda bude vyzerať takto: doplnkové jedlá typu rýchleho občerstvenia, potraviny s obsahom soli nad 1,5 gramu na 100 gramov hmotnosti, sladké pekárske výrobky s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, cukrovinky alebo cukrárske výrobky balené alebo voľné, zmrzlina, nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeinové nápoje, energetické nápoje, nápoje ochutené vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod 4 gramy na 100 ml obsahu, tabak a výrobky z neho.

Za porušenie tohto zákazu má prevádzkovateľovi bufetu hroziť finančná pokuta do 500 eur. Zmajkovičová chce takto dosiahnuť, aby deti v školách a školských zariadeniach dostávali zdraviu prospešné potraviny a potravinové výrobky. Súčasne chce dosiahnuť "zníženie existujúceho deficitu v príjme pozitívnych nutrientov vo výžive", a znížiť tiež rizikové faktory výživy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.