Ukrajinci budú ďalej mrznúť. Rusi im plyn zatiaľ nepošlú

Ukrajinci márne čakajú na plyn z Ruska, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 30. októbra (TASR) - Trojstranné rozhovory medzi Európskou úniou, Ruskom a Ukrajinou o riešení sporu za dodávky plynu sa zatiaľ neuzatvorili a budú pokračovať dnes večer. Povedal to v ranných hodinách ruský minister energetiky Alexander Novak. Informovala o tom ruská agentúra Tass.

"Rozhovory sa zatiaľ neskončili," povedal Novak novinárom s tým, že rokovania o príprave potrebných dokumentov boli veľmi dlhé, v dôsledku čoho dokumenty ešte nie sú pripravené. "Môžem však povedať, že na kľúčových bodoch, ktoré budú základom spomínaných dokumentov, sme sa už zhodli," dodal. "Zhodli sme sa na cene, na harmonograme splátok (ukrajinského) dlhu, na platbách vopred, ako aj na (Ukrajinou) požadovanom objeme plynu v novembri a decembri. Momentálne prebiehajú technické práce na dokumentoch," povedal Novak.

Rozhovory medzi zástupcami Európskej komisie, Ruska a Ukrajiny sa začali v stredu večer 29. októbra, pričom trvali 12 hodín. Ešte počas stredy Európska komisia zrušila plánovanú tlačovú konferenciu, ktorá sa mala uskutočniť vo večerných hodinách a presunula ju na dnešné ráno v prípade, že sa dosiahne dohoda. Tlačovú konferenciu však opätovne odložili a mala by sa konať dnes večer. Akákoľvek dohoda však podľa Ruska bude závisieť od toho, či Moskva získa garancie, že Ukrajina bude mať z čoho zaplatiť za dodávky plynu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.