Chov nebezpečených pavúkov či plazov má po novom posudzovať obec

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 7. novembra (TASR) - Rozšíriť právomoc obcí udeľovať súhlas s chovom alebo držaním všetkých druhov nebezpečných živočíchov, nielen na triedy cicavcov, ako je to v súčasnosti, je cieľom návrhu novely zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne poslanca OĽaNO Martina Fecka. Ak v parlamente uspeje, obce budú od marca 2015 posudzovať ambície občanov chovať alebo držať jedovatých pavúkov, obojživelníkov, paryby alebo plazy. Právnou normou sa bude Národná rada SR zaoberať na najbližšej schôdzi.

"V našom bezprostrednom okolí žije množstvo živočíšnych druhov, ktoré môžu byť pre ľudí svojím správaním, stavbou tela, obsahom jedovatých látok, ktoré sa dostanú do tela človeka uhryznutím, bodnutím či napríklad vylučovaním kožnými žľazami, nebezpečné," upozorňuje Fecko, ktorému sa súčasná právna úprava nezdá dostatočná, keďže rieši len chov nebezpečných šeliem.

Okrem cicavcov však podľa jeho slov patria medzi nebezpečné živočíchy aj niektoré druhy a triedy pavúkovcov, obojživelníkov, parýb a plazov. "Tie sú vzrastovo menšie než živočíchy z triedy cicavcov a ich útek či napríklad prelezenie z bytu do bytu je jednoduchšie. V tejto súvislosti sa javí ako potrebné rozšíriť okruh nebezpečných živočíchov, na ktorých chov alebo držanie bude potrebný súhlas obecného zastupiteľstva, na všetky druhy a triedy nebezpečných živočíchov, ktoré doterajšia právna úprava pozná, a vyhnúť sa tak prípadom ohrozenia života a zdravia osôb, ktoré boli neraz aj medializované," vysvetľuje Fecko.

Chovateľ nebezpečného živočícha by mal mať čas požiadať obec o súhlas do 31. augusta 2015. Konania začaté pred nadobudnutím účinnosti návrhu zákona sa však dokončia podľa doterajších právnych predpisov.

V júli 2012 poslanci schválili zákon, podľa ktorého chovatelia nebezpečných šeliem, ako sú tigre, levy či medvede, potrebujú pre svoju záľubu povolenie aj od obecného zastupiteľstva. Dovtedy bolo potrebné v prípade záujmu o chov nebezpečného živočícha získať rozhodnutie príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.