V nočných zápasoch NHL sa presadili Tatar a Hossa, obaja s asistenciou

New York 8. novembra (TASR) - Dvaja slovenskí hokejisti sa bodovo presadili v piatich zápasoch zámorskej NHL, ktoré sa hrali v noci na sobotu.

Tomáš Tatar a Marián Hossa si pripísali zhodne asistenciu, kým však Tatarov bod pomohol Detroitu k víťazstvu 4:2 nad New Jersey, Hossova gólová prihrávka nezabránila prehre Chicaga s Washingtonom (2:3).

Tatar zaznamenal prvú asistenciu v sezóne, keď v 19. minúte súboja Detroit - New Jersey za stavu 0:1 prihral v presilovke na modrú českému obrancovi Jakubovi Kindlovi a ten delovkou prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Tento gól naštartoval domácich k obratu. Red Wings otočili skóre na 4:1, keď sa okrem Kindla strelecky presadili aj ďalší dvaja zadáci Brendan Smith a Niklas Kronwall. Bodku za stretnutím dal v 43. minúte útočník Devils Jordin Tootoo, ktorý sa vrátil do hry po siedmich zápasoch. "Puky dnes často smerovali k nám, obrancom. Sme schopní dopĺňať našich útočníkov pri ofenzívných výpadoch, vytvárajú nám na to svojou aktivitou vhodný priestor," uviedol pre zámorské médiá Smith.

"Červené krídla" triumfovali aj bez svojej útočnej opory Pavla Dacjuka, ruský center si na predzápasovom rozkorčuľovaní poranil slabiny. Zatiaľ nie je známe, ako dlho bude svojmu tímu chýbať. V zostave Red Wings sa neobjavil ani slovenský útočník Tomáš Jurčo, ktorý druhý zápas po sebe sledoval ako zdravý náhradník z tribúny.

Marián Hossa rozbehol v dueli Chicago - Washington prvú gólovú akciu. Na konci prvej tretiny v obrannom pásme pri ľavom mantineli vybojoval puk v súboji s obrancom Mattom Niskanenom, dostal sa spolu s Brandonom Saadom do prečíslenia 2 na 1 a v ideálnom momente poslal prihrávku na spoluhráča, ktorú strelou z prvej premenil Saad na vedúci gól. Skúsený slovenský krídelník tak načal druhú tisícku bodov v NHL. Domáci Blackhawks viedli po presnom zásahu Duncana Keitha z 21. minúty už 2:0, no Capitals v závere druhej tretiny tromi gólmi v priebehu necelých piatich minút otočili skóre a mohli sa tešiť z cenného víťazstva. Najvýraznejšie sa pod neho podpísala švédska dvojica André Burakovsky a Marcus Johansson (obaja zhodne 1+1). Ovečkin a spol. tak ukončili sériu piatich prehier. "Vedeli sme, že ak budeme aj za nepriaznivého stavu bojovať a držať sa taktických pokynov, budeme za to odmenení. Sme šťastní, že sme zdolali mužstvo kalibru Blackhawks. Také niečo zdvihne vaše sebavedomie. Cítime, že stále môžeme hrať lepšie," vyznal sa brankár Capitals Braden Holtby.

"Čierni jastrabi" prehrali tretí domáci zápas v rade, no po 163 minútach a 34 sekundách aspoň ukončili gólové suchoty v United Center. Najbližšie sa títo dvaja súperi stretnú až na Nový rok v rámci divácky atraktívnej zimnej klasiky (Winter Classic) pod holým nebom na Nationals Park vo Washingtone.

V ďalšom nočnom stretnutí Carolina so slovenským zadákom Andrejom Sekerom zdolala na domácom ľade Columbus 3:2 až po predĺžení. Víťazný gól "hurikánov" dal 38 sekúnd pred koncom nadstavenia Elias Lindholm. Marko Daňo sa ako zdravý náhradník nezmestil do zostavy Blue Jackets. "Modré kabáty" síce bodovali prvýkrát po šiestich dueloch, no sériu bez víťazstva predĺžili už na sedem stretnutí.

Dvaja slovenskí obrancovia sa predstavili v Buffale, kde si Edmonton s Martinom Marinčinom poradil so Sabres 3:2. Za domácich odohral 17 a pol minúty Andrej Meszároš. Oilers otočili skóre v záverečných deviatich minútach a pretrhli tak šnúru prehier, ktorá sa zastavila na čísle štyri. Čecha Michala Neuvirtha v bránke Buffala pritom zasypali až 52 strelami.

Výsledky NHL:

BUFFALO - EDMONTON 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Góly: 21. Moulson (B. Gionta, Girgensons), 47. Stafford (Deslauriers, Ristolainen) - 22. Pakarinen (Fayne, Purcell), 52. Arcobello (Perron, Jakupov), 56. Gordon (Purcell, Hendricks). Brankári: Neuvirth - Fasth, strely na bránku: 31:52, 17.490 divákov.

CAROLINA - COLUMBUS 3:2 pp (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 23. Skinner, 52. Rask (Gerbe, Siomin), 65. Lindholm (E. Staal, Rask) - 32. Hartnell (Jenner, St. Denis), 39. Hartnell (Jenner, Atkinson). Brankári: C. Ward - McElhinney, strely na bránku: 35:31, 11.540 divákov.

DETROIT - NEW JERSEY 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)

Góly: 19. Kindl (TATAR, Helm), 20. B. Smith (Andersson, Miller), 32. Franzén (Kronwall, Zetterberg), 38. Kronwall - 4. Bernier (Salvador, S. Gionta), 43. Tootoo (Židlický). Brankári: Howard - Schneider (41. Kinkaid), strely na bránku: 31:17, 20.027 divákov.

CHICAGO - WASHINGTON 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)

Góly: 18. Saad (HOSSA, Shaw), 21. Keith (Richards, Toews) - 36. Burakovsky (Johansson), 40. Johansson (Niskanen, Burakovsky), 40. J. Ward (Niskanen, Alzner). Brankári: Crawford - Holtby, strely na bránku: 40:24, 21.892 divákov.

ANAHEIM - ARIZONA 2:3 pp a sn (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. Getzlaf (Vatanen, Smith-Pelly), 9. Beleskey (Silfverberg, Kesler) - 24. Klinkhammer (Hanzal, Erat), 25. Doan (Vermette, Yandle), rozh. sam. nájazd Bödker. Brankári: Andersen - M. Smith, strely na bránku: 39:25, 16.235 divákov.