Čína a Vietnam rokujú o riešení územných sporov

Na archívnej snímke z 7. mája 2012 ropný vrt v Juhočínskom mori. Čínskej ropnej plošine v blízkosti sporných Paracelských ostrovov v Juhočínskom mori sa podarilo objaviť "známky ropy a plynu". Stopy po rope a plyne objavili viac ako dva mesiace od nasadenia plošiny do vôd, ktoré si nárokuje aj Vietnam. Foto: TASR/AP

Peking 10. novembra (TASR) - Čína a Vietnam sa dohodli na riešení svojich námorných sporov rokovaním, oznámili dnes čínske štátne médiá. Kvôli čínskemu ropnému vrtu umiestnenému v sporných vodách Juhočínskeho mora ochladli totiž vzťahy oboch krajín pred niekoľkými mesiacmi na 30-ročné minimum.

Kladné stanovisko oboch prezidentov

Čínsky prezident Si Ťin-pching podľa oficiálnej agentúry Sinchua povedal, že sa obe komunistické susedné krajiny musia vzájomne rešpektovať a sústrediť sa na dlhodobé záujmy.

"Čínsko-vietnamské vzťahy sa napriek niektorým zvratom nepretržite rozvíjajú, odkedy obe krajiny nadviazali diplomatické vzťahy," zdôraznil.

Vietnamský prezident Truong Tan Sang vyhlásil, že jeho štát je pripravený "riešiť námorné záležitosti prostredníctvom priateľských konzultácií, tak aby tieto záležitosti neovplyvňovali jej vzťahy s Čínou". Vietnam je pripravený posilniť mimovládne styky na vysokej úrovni, aby zintenzívnil svoje vzťahy s Čínou, dodal.

Juhočínske more, alfa a omega sporu

Spor medzi oboma krajinami vyvolala Čína. Dňa 2. mája umiestnila svoj ropný vrt vo vodách, ktoré si nárokujú obe krajiny a kde sa nachádza dôležitá lodná cesta.

Minulý mesiac rokovali v Pekingu ministri obrany oboch krajín a dohodli sa na "postupnom obnovení" vojenských vzťahov, uviedla Sinchua.

Vietnam reagoval so znepokojením a obavami na to, čo označil za vojenský nárast Číny, jej čoraz sebavedomejšie správanie sa a posilňovanie vojenských vzťahov s USA i Ruskom.

Územné spory v Juhočínskom mori, kde sa nachádzajú bohaté ropné zásoby, narušujú vzťahy medzi Čínou a viacerými jej susedmi. Územné nároky na sporné vody si okrem Číny robia Brunej, Malajzia, Filipíny, Taiwan i Vietnam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.