Južná Kórea vystrelila varovné výstrely pri hranici so Severnou Kóreou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Soul 10. novembra (TASR) - Juhokórejská armáda vystrelila dnes 20-krát varovne do vzduchu po tom, ako sa severokórejskí vojaci priblížili príliš blízko k ostro stráženej hranici oddeľujúcej oba kórejské štáty. Asi desať severokórejských vojakov ustúpilo bez opätovania paľby, informovala agentúra AP s odvolaním sa na juhokórejských vojenských predstaviteľov. Nikto nebol zranený.

K incidentu došlo pri vojenskej demarkačnej línii vnútri štyri kilometre širokej demilitarizovanej zóny, ktorá bola vytvorená po skončení kórejskej vojny z rokov 1950-53 prímerím.

Napätie medzi oboma kórejskými štátmi po dvoch incidentoch so streľbou z minulého mesiaca naďalej pretrváva, hoci ani jedna strana nehlásila zranených.

V prvom prípade boli podnetom k prestrelke medzi vojakmi oboch štátov propagandistické letáky, ktoré juhokórejskí aktivisti dopravili vzduchom cez hranicu. V druhom incidente sa severokórejskí vojaci priblížili tesne k hraniciam, čo vyvolalo prestrelku.

Severná Kórea uviedla, že jej vojaci boli na rutinnej kontrolnej hliadke.

Najnovší spor vyvolala požiadavka Severnej Kórey, aby Južná Kórea zabránila aktivistom v dopravovaní proti Pchjongjangu zameraných letákov na územie krajiny. Soul vyhlásil, že vzhľadom na slobodu slova to nemôže urobiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.