V Indii zomrelo osem žien po sterilizácii, ďalšie sú v kritickom stave

Indická žena Foto: TASR/AP

Naí Dillí 11. novembra (TASR) - Osem Indiek zomrelo a 20 ďalších je v kritickom stave po podstúpení sterilizácie v rámci bezplatného programu vlády, ktorý má pomôcť spomaliť rast obyvateľstva. Informovala o tom dnes najväčšia tlačová agentúra v krajine Press Trust of India (PTI).

Podľa agentúry celkovo 83 žien, väčšinou chudobných vidiečaniek, absolvovalo v sobotu 8. novembra zákrok sterilizácie v nemocnici pri meste Bilaspur v centrálnom štáte Čhattísgarh.

Ženy poslali po operáciách domov v sobotu večer, ale vyše dve desiatky z nich neskôr urýchlene priviezli sanitky do súkromných nemocníc, pretože Indky mali vážne zdravotné ťažkosti. Do dnešného dňa osem z nich zomrelo.

Všetky hospitalizované mali rovnaké príznaky, vrátane nízkeho krvného tlaku, bolestí hlavy, ťažkostí s dýchaním a tiež prejavov šoku. Úrady nariadili pitvy pacientok, ktoré zomreli, informovala agentúra AP.

Štát odvolal troch vládnych lekárov, ktorí zákroky vykonali, a dá odškodné vo výške približne 3300 dolárov rodine každej obete.

Indická vláda má už dlho obavy z pribúdania populácie v krajine, kde počet obyvateľov dosiahol 1,3 miliardy a kde stámilióny žijú v chudobe. Vláda preto ponúka sterilizáciu ženám aj mužom, ktorí sa chcú vyhnúť ťažkostiam a nákladom na výchovu dieťaťa. Drvivú väčšinu záujemcov o zákrok však tvoria ženy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.