Kniha na týždeň: Július Satinský: Expedície

Obálka knihy Júliusa Satinského Expedície. Foto: TASR/ww.book.review.sk

Bratislava 11. novembra (TASR) - Július Satinský napísal cestopisné denníky, ktoré sa jeho dcéra Lucia Satinská rozhodla pred niekoľkými rokmi vydať. Šesť expedícií, šesť samostatných kapitol, z ktorých každá rozpráva príbeh inej cesty.

Ak ste na knihu ešte nenatrafili, jej vizuálna stránka má pripomínať starý ošúchaný cestopisný denník. Vzbudzuje dojem, že držíte originál. So všetkými mapami, zoznamami, prehľadom prejdených trás. Svoje miesto si našli aj tabuľky s počtom prejdených kilometrov a fotografie z túr. Nezabudlo sa ani na nedbalé odtlačky šálky s kávou, kresby či machule. Ide o graficky prepracovaný artefakt, ktorý si (možno paradoxne) i vďaka obalu nájde svojho čitateľa.

Žánrovo pri Expedíciách hovoríme predovšetkým o cestopise. Čitateľ putuje s výpravou Júliusa Satinského skrz obce i hory, stretáva svojské postavičky, ktoré Satinský neváhal do svojho denníka nakresliť. Nevyhýba sa ani dobovým reáliám. Všetky zápisky majú svoj dátum, a preto je orientácia v trasách nielen priestorovo, ale i časovo prehľadná. Pri Expedíciách však nehovoríme o turistickej mape, pretože o prejdené kilometre (aj keď sú naozaj obdivuhodné) nejde. Podstatné je to, čo sa deje medzi týmito kilometrami. Dejú sa ľudia, nezabudnuteľné zážitky, ktoré sú obsahom denníka svojského turistu.

Výnimočnosť Expedícií spočíva aj v rozprávačskom talente Júliusa Satinského, v jeho osobitom humore. Ujo Klobása sa ani v dospelosti nezabúda hrať so slovami.

Doteraz najvýstižnejšie vyjadrenie o Expedíciách je, že sú autentické. Sú z miest, o ktorých autor priamo rozpráva. Jazyk a štýl písania Satinskému uveríte, pretože mu rozumiete. So všetkými pomenovaniami, expresívnymi i nespisovnými slovami.

Lucia Satinská na konci knihy vysvetľuje a zdôvodňuje svoje rozhodnutie vydať otcov denník. Je na čitateľovi, či bude veriť jej pocitu, že jej otec knihu plánoval vydať. Ide však o jedinečný výtlačok, ktorý by rozhodne nemal chýbať v knižnici milovníka Júliusa Satinského.

Autor recenzie: Radka Komžíková

Autor knihy: Július Satinský

Počet strán: 128 strán

Väzba: pevná väzba

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 9788055604909

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.