Liek od Fujifilm zaberá na ebolu

Avigan Foto: FUJIFILM HOLDINGS CORP/AP

Tokio 11. novembra (TASR) - Japonská spoločnosť Fujifilm predpokladá, že jej protichrípkový preparát Avigan by sa mohol stať účinným liekom na liečbu ochorenia spôsobeného vírusom ebola. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti Šigetaka Komori na dnešnej tlačovej konferencii v Tokiu uviedol, že stav štyroch ľudí nakazených ebolou, ktorým podali liek Avigan, sa zlepšil. "Myslíme si, že liek by sa mohol stať veľmi účinným pri liečbe tejto choroby," dodal.

Avigan, známy aj ako Favipiravir, bol vyvinutý ešte v roku 1998. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že účinne útočí na polymerázu - jeden z fermentov, ktorý vírusy využívajú na svoje množenie. V súčasnosti je Avigan certifikovaný ako liek proti chrípke.

Spoločnosť Fujifilm bola jedným z najväčších výrobcov foto- a kinofilmov. Z tohto biznisu sa však stiahla a začala sa venovať podnikaniu v iných oblastiach, vrátane farmaceutického priemyslu. V roku 2008 kúpila spoločnosť Toyama Chemical, ktorej protichrípkový preparát Avigan bol teraz úspešne použitý pri liečbe eboly.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vírusu Ebola podľahlo v najviac postihnutých krajinách západnej Afriky - Sierre Leone, Guinei a Libérii - už najmenej 4950 ľudí a ďalších 13.241 sa ním nakazilo. V boji s epidémiou lekári nasadzujú rôzne preparáty, vrátane tých, ktoré neprešli celými klinickými skúškami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.