Jozef Mýtny vystavuje na Mýtnej fotografie z Nežnej revolúcie

Jozef Mýtny Foto: Jozef Mýtny

Bratislava 14. novembra (TASR) – Atmosféru nežnorevolučného diania na bratislavských námestiach spred štvrťstoročia dokumentuje výstava fotografa Jozefa Mýtneho v galérii Slovenského rozhlasu.

"Výstava je inštalovaná na počesť 25. výročia pádu komunizmu. Je súčasťou programu Festival slobody, ktorý ponúka aj rôzne filmové a divadelné predstavenia," povedal na štvrtkovej (13.11.) vernisáži predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Vyše sto fotografií predstavuje návrat do nedávnej minulosti. Do rozhodujúceho diania masového odporu občanov, ktoré znamenalo zásadnú zmenu v ich živote. Cestu k slobode a demokracii i zánik vedúcej úlohy všemocnej Komunistickej strany. Zobrazujú ich odvahu, od protestov pred Justičným palácom (22.11.1989), kde bol väznený Ján Čarnogurský, cez následné davové zhromaždenia na Hviezdoslavovom námestí a najmasovejšie demonštrácie na Námestí SNP.

Okrem celkových záberov sú tam detailnejšie pohľady na hlavných aktérov a rôznych vystupujúcich (Budaj, Kňažko, Snopko, Dubček, Čarnogurský, Srholec, Jakubisko, ale i spievajúci Dvorský, Kryl či Gombitová). Nechýbajú rôzne heslá ani vtipná momentka, akou sú dvaja psi pri tabuli Pozor hraničné pásmo vstup len na povolenie. Výstavu spestruje séria fotografií Smrť v priamom prenose, čo bola televízna poprava rumunského prezidenta Nicolae Ceausesca s manželkou. Tiež je tam prvá návšteva pápeža Jána Pavla II na Slovensku.

"Nazval som ju Mýtny na Mýtnej a po 25 rokoch je to rovnomenná výstava tu, v rozhlase. Vtedy to boli fotografie z môjho pobytu v Severnej Kórei a teraz sú z revolučných domácich udalostí," uviedol pre TASR fotograf.

Banskobystrický rodák Jozef Mýtny (1955) sa venuje fotografovaniu od štrnástich rokov. Popri štúdiách na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Bratislave prispieval reportážami do tlače. Keďže jeho rodičia neboli zaradení v komunistickej štruktúre, nebolo mu umožnené vyštudovať univerzitu so zameraním na výtvarnú fotografiu. Preto sa začal venovať viac vlastnej umeleckej tvorbe.

Jeho obľúbenou tematikou boli šport a hudba. Fotografoval od koncertov a hudobných festivalov množstvo podujatí až po majstrovstvá sveta a olympiády. Na olympijských hrách 1984 v Los Angeles mu udelili Cenu súťaže AIPS/Adidas za najlepšiu športovú fotografiu roka 1983. Ako jediný Slovák bol uvedený v knihe "150 rokov svetovej fotografie" vydanej firmou Kodak Východný blok. Za fotografiu z Nežnej revolúcie Dievča so zvončekom získal ocenenie Award Academy, ktoré prvýkrát v histórii bolo udelené za fotografiu. Od roku 1970 videli okrem slovenských miest jeho fotografie na výstavách v Paríži, Budapešti, ZSSR i v 18 mestách Kanady a USA. Táto potrvá do 28. novembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.