Kosovskí umelci sa dnes predstavia v Tabačke Kulturfabrik

Z vystúpenia kapely JazzaiRT Foto: FB JazzaiRT

Košice 14. novembra (TASR) – Priblížiť Kosovo a život jeho obyvateľov má za cieľ dnešné podujatie v košickej Tabačke Kulturfabrik. V rámci projektu Toto je Kosovo! návštevníci uvidia filmy, interaktívnu výstavu fotografií, vypočujú si kosovskú kapelu JazzaiR'T a môžu sa porozprávať s kosovskými umelcami.

Projekt chce ukázať, čím sa zaoberajú v Kosove mladí ľudia, aký majú záujem o svoj život v tejto krajine, jej nedávnu minulosť a ako si predstavujú svoju budúcnosť. "Kosovo je krajina s najmladšou populáciou v Európe, ktorá pred 15 rokmi prežila vojnu a dodnes je jej existencia spochybňovaná niektorými štátmi vrátane Slovenska," vraví jedna z organizátoriek podujatia Lucia Klapáčová z organizácie Balkans Gateway. "Kosovo na Slovensku vyvoláva emócie, ale aj otázky a záujem. Veríme, že prostredníctvom filmov, diskusií, výstavy a divadla, ktoré prinášame na Slovensko, zvedavosť Slovákov ukojíme."

Kosovskí umelci, ktorí prišli do Košíc, už majú za sebou pozoruhodnú kariéru a ohlas na Balkáne, ako aj na európskych a svetových festivaloch a v galériách. "Je unikátne, že sa v ich v takejto ucelenej podobe podarilo priviesť na Slovensko," uviedla organizátorka Eliška Sláviková.

Podujatie sa začína o 18.00 h. Organizuje ho Kosovo Foundation for Open Society z Prištiny a Balkans Gateway z Bratislavy v spolupráci s Kultúrnym centrom Dunaj, Klubom Lúč, Stanicou Žilina-Záriečie a Tabačkou Kulturfabrik.

Prezentovaný filmový dokument Vnútri je svetlo, krátke snímky Kolóna a Balkón reflektujú témy rezonujúce v dnešnom Kosove. Predstavia ich filmoví tvorcovia Dardan Selimaj a Ujkan Hysaj. Výstava fotografií Moje mesto – ich meno od tvorcu Albana Muju prezentuje kuriózny fenomén - pomenovávanie kosovských detí podľa významných miest v Albánsku. Hudobná skupina JazzaiR'T ponúka hudbu silno ovplyvnenú džezom, klasickou hudbou, popom a tradičnou balkánskou muzikou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.