Švédsko má dôkaz, že do jeho vôd vstúpila zahraničná ponorka

Na snímke z 2. júla 2009 je ponorka Jurij Dolgorukij, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Štokholm 14. novembra (TASR) - Švédsko získalo presvedčivý dôkaz o prítomnosti zahraničnej ponorky v jeho vodách minulý mesiac, informoval dnes švédsky denník Svenska Dagbladet. Pripomenul, že uvedená ponorka vyústila v týždeň trvajúce pátranie a najväčšiu vojenskú mobilizáciu krajiny od čias studenej vojny.

Švédske noviny sa odvolávajú na nemenované zdroje, podľa ktorých vojenská analýza zistení z pátranie priniesla dôkaz, že v súostroví východne od Štokholmu operovala najmenej jedna malá zahraničná ponorka. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Švédska vláda a armáda sa odmietli k novinovej správe vyjadriť. Povedali iba, že premiér, minister obrany a náčelník generálneho štábu armády vystúpia dnes spoločne na tlačovej konferencii, ktorá začne o 11.30 h.

Vody v okolí švédskeho hlavného mesta minulý mesiac prehľadávali stovky vojakov, vojnových lodí a lietadiel. Armáda vtedy uviedla, že v súostroví zrejme bola aktívna zahraničná ponorka alebo potápači, nemala však dôkaz o ich narušení švédskych výsostných vôd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.