SNS je znepokojená záujmom maďarského MOL-u o akcie elektrární

Na snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 14. novembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) je znepokojená záujmom maďarskej spoločnosti MOL o kúpu 66 % akcií Slovenských elektrární (SE) a vyzýva vládu aj parlament, aby sa bezodkladne touto situáciou zaoberali. Pre TASR to vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

Dodal, že záujem o akcie podľa medializovaných informácií prejavili Číňania, Česi a Maďari. "Pre SNS je veľmi znepokojujúce, že vláda v tejto veci nekoná razantne a nevyužíva predkupné právo. Pokiaľ by akcie elektrární od ENEL-u získal MOL, vplyv na tento strategický podnik, ktorý navyše vlastní elektráreň v Gabčíkove a vyrába tiež jadrovú energiu, by fakticky mala maďarská vláda," tvrdí Danko.

"Ako predseda Slovenskej národnej strany dlhodobo upozorňujem, že maďarský premiér Viktor Orbán je vysoko sofistikovaný politik, ktorý svoje dobré vzťahy s Ruskom využije na čokoľvek,"
vyhlásil predseda SNS. "Nebál sa zastaviť plyn na Ukrajinu, podporuje stavbu plynovodu mimo ukrajinského územia, proti čomu je EÚ a aj Slovensko. Teraz to vyzerá tak, že cez spoločnosť MOL a v spolupráci s Rusmi chce urobiť všetko pre to, aby získal kontrolu nad energetikou Slovenska. A navyše zrejme povolil túto kontrolu aj ďalšiemu štátu," uvádza Danko.

SNS tvrdí, že snaha získať energetickú kontrolu nad Slovenskom je spojená s ambíciami na autonómiu a neskôr nezávislosť južných území Slovenska. "Viktor Orbán robí dlhodobo všetko pre to, aby získal kontrolu nad územiami, nielen slovenskými, ktoré podľa neho historicky patria Maďarsku len preto, že na nich žije maďarská menšina," tvrdí Danko.

Slovenská národná strana vyzýva vládnu stranu aj parlamentnú opozíciu, aby "prestali s hašterením a divadielkami pre občanov, ale aby sa zaoberali skutočne vážnymi problémami Slovenska, medzi ktoré patrí aj to, že Slovenská republika nemá kontrolu nad akciami v niektorých strategických podnikoch". "Štát musí urobiť všetko pre to, aby tieto akcie mal opäť vo svojich rukách. Už sme pustili akcie SPP Čechom, teraz chceme pustiť elektrárne Maďarsku či Rusku?," pýta sa Danko.

"Škody, ktoré môžu vzniknúť nekonaním kompetentných, môžu ohroziť Slovenskú republiku, môžu spôsobiť dokonca jej likvidáciu, stratu územnej zvrchovanosti, stratu územia. Nie je nič horšie, ako strata energetickej nezávislosti. Vláda preto musí urobiť skutočne maximum, aby financie na odkup akcií ENEL-u našla,"
uzatvára predseda SNS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.