VOĽBY KANDIDÁTOV: Postupne chodia k urnám, budú čakať na výsledok

Voľby politikov. Foto: TASR

Košice 15. novembra (TASR) –

R. Raši volil v sprievode manželky a dcéry

Už tradične bol medzi prvými voličmi vo volebnom okrsku 3 v mestskej časti Košice – Barca súčasný košický primátor a kandidát na túto funkciu Richard Raši (Smer-SD). Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode manželky Márie a dcéry Romany.

"Dúfam, že volebná účasť bude vyššia ako naposledy. Bol by som rád, keby sa blížila aspoň k 40 percentám," povedal Raši po vykonaní volebného aktu. Dodal, že dnešný deň strávi s rodinou tak, ako každý iný bežný víkend. "Jeden deň absolvujeme vždy prechádzku v centre mesta a ďalší deň tradične túru z Jahodnej do Košíc. Dnes sa pôjdeme pozrieť do centra, ako mesto prežilo piatkový večer," dodal.

Raši priznal, že dnešné voľby prežíva inak ako predchádzajúce. "Nevedel som zaspať," prezradil s tým, že stále v ňom doznieva volebná kampaň. "Ale verím, že o polnoci privítam novinárov s úsmevom," doplnil. Spôsob kampane komentovať odmietol a prízvukoval, že o všetkom rozhodnú Košičania.

M. Kňažko odvolil, pred čakaním na výsledky bude oddychovať s rodinou

Pár minút po desiatej hodine uskutočnil vo volebnej miestnosti v Základnej škole na Hlbokej ulici v bratislavskom Starom Meste svoj volebný akt Milan Kňažko, ktorý kandiduje na bratislavského primátora. Pred novinárov predstúpil pokojný a vyrovnaný.

"Nervozitu necítim, spal som dobre," oznámil. Pri vypĺňaní voličských lístkov sa za plentou neponáhľal. "Je veľa kandidátov na poslancov, veľa mien, nechcel som urobiť chybu," uviedol. Volebnú účasť na dnešných komunálnych voľbách odhaduje v Bratislave na približne 50 percent.

Kňažko priznal, že kampaň pred voľbami bola vyčerpávajúca. Potešil ho ale záujem jednotlivcov i občianskych združení o dianie v hlavnom meste. "Mal som veľa užitočných stretnutí, som rád, že Bratislavčanom záleží na tom, ako bude Bratislava vyzerať," povedal.

Dnešný deň využije Kňažko na oddych, chystá sa tiež stretnúť so synom a trojročným vnukom.

V Košiciach odvolil R.Bauer, dúfa vo vyššiu účasť ako pred štyrmi rokmi

Kandidát na košického primátora Rudolf Bauer, ktorý má podporu 11 stredopravých strán (KDH, SDKÚ-DS, NOVA, SaS, SMK, KDS, OKS, DS, OĽaNO, Sieť a Most-Híd), dúfa, že volebná účasť v Košiciach bude vyššia ako pred štyrmi rokmi. Povedal to novinárom po odvolení vo volebnom okrsku č. 31 v Základnej škole Kežmarská v Košiciach. Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode manželky.

"Nádejam sa, že volebná účasť bude vyššia ako pred štyrmi rokmi, čiže mohla by byť vyššia ako 33 percent," povedal Bauer, ktorý končí na poste starostu mestskej časti Košice - Západ. Na starostu už nekandiduje.

Občania by v komunálnych voľbách mali podľa neho ísť voliť, je to v ich záujme. "Rozhoduje sa o veciach, ktoré sa ich týkajú najviac, či sú to medziblokové priestory, služby, ktoré mesto poskytuje, prostredie, v ktorom žijú. Keď chcú, aby sa im žilo dobre, tak je v ich záujme, aby išli voliť," povedal.

Počas volieb chce Bauer odpočívať a venovať sa rodine, až keď sa uzavrú volebné miestnosti, príde medzi volebný štáb. Väčšiu nervozitu podľa svojich slov nepociťuje, uplynulú noc spal dobre. "Očakávam pokojne, ako sa ľudia rozhodnú a prijmem obidve alternatívy," konštatoval.

Peter Bročka prišiel voliť na trnavskú radnicu na bicykli

Dve hodiny po otvorení volebných miestností prišiel odovzdať svoj hlas nezávislý kandidát na primátora Trnavy Peter Bročka. Na radnicu, kde volil, došiel na bicykli, ktorý k nemu ako symbol alternatívy neodmysliteľne patrí a neodložil ho ani počas predvolebnej kampane.

Aj na jeho volebný okrsok zrána prišlo toľko Trnavčanov, že bolo potrebné zopár minút počkať, kým sa uvoľní miesto za plentou.

Pocit voliť, keď sa sám uchádza o post v samospráve, bol pre Bročku nevšedný, ale príjemný. "Je potrebné, aby Trnavčania prišli voliť bez ohľadu na to, komu dajú svoj hlas," povedal po vhodení volebných lístkov do urny. Nezávislí kandidáti v Trnave sa podľa jeho slov sústredili v kampani aj na zvýšenie voličskej účasti, lebo "predchádzajúcich 29 percent znamená, že niečo nie je v poriadku". "Snažili sme sa ľuďom vysvetľovať, ako to je dôležité, že o najbližších štyroch rokoch vedia rozhodnúť v priebehu niekoľkých minút, ktoré voľbe venujú," povedal Bročka.

J. Dvonč dúfa vo vyššiu volebnú účasť ako pred štyrmi rokmi

Približne o deviatej hodine pristúpil k volebnej urne v nitrianskom druhom volebnom obvode Staré mesto, v okrsku č. 16 v ZŠ kniežaťa Pribinu súčasný primátor Nitry Jozef Dvonč. V novom volebnom období kandiduje na post primátora ako nominant koalície Smer–SD, KDH a SNS.

Pred štyrmi rokmi mu odovzdalo svoj hlas 14.080 voličov, čo bolo o vyše 10.500 hlasov viac, ako získal jeho najväčší konkurent. Volebná účasť v Nitre dosiahla pred štyrmi rokmi 31,44 percenta. "Verím, že dnešná účasť bude vyššia, no ťažko povedať. Je predĺžený víkend, nedá sa odhadnúť, ako sa ľudia rozhodnú." Podľa primátora je však dôležité, aby svoj názor vo voľbách vyjadrilo čo najviac obyvateľov. "Dostávame sa do situácie, že aj na úrovni komunálnej politiky sa rozhoduje o vážnych veciach, bežnom živote obyvateľov a my sme tým obyvateľom najbližšie. Čím viac ľudí príde voliť, tým budú voľby spravodlivejšie a sila primátora i poslancov bude väčšia," skonštatoval Dvonč.

Najmladší kandidát na primátora Trenčína ocenil korektnú volebnú kampaň

Najmladší kandidát na primátora Trenčína a bývalý viceprimátor Tomáš Vaňo (nezávislý) odvolil dnes vo volebnej miestnosti v kultúrnom dome v mestskej časti Záblatie spolu s manželkou krátko po 10.00 h. Slovne vyzdvihol potrebu účasti v komunálnych voľbách a ocenil korektnú volebnú kampaň v Trenčíne.

„Komunálna politika je najbližšie k občanovi, sú to každodenné problémy, s ktorými sa ľudia stretávajú, ktoré môže komunálny politik riešiť, a preto si myslím, že treba prísť voliť. Pretože tých kritikov potom je veľa, ktorí kritizujú prácu poslancov, ale sami to svoje volebné právo nevyužijú,“ konštatoval Vaňo s tým, že čím viac ľudí príde voliť, tým väčší mandát potom bude mať zvolený primátor a mestské zastupiteľstvo.

Ocenil tiež korektnú volebnú kampaň kandidátov na primátora mesta Trenčín.“ „V našom krajskom meste patrila k tým slušnejším. Kandidáti na primátora boli k sebe korektní, už len voliči rozhodnú o tom, kto dostane mandát zastupovať mesto. Ja si myslím, že dôležité sú nielen primátorské voľby, ale aj voľby zastupiteľstva, pretože to zloženie týchto dvoch subjektov rozhodne o tom, akým smerom sa bude naše mesto najbližšie štyri roky uberať ďalej, uzavrel Vaňo.

Kandidát na žilinského primátora M. Barčík strávi sobotu s rodinou

Kandidát koalície Sieť, SDKÚ–DS, NOVA, SaS, Most–Híd, OKS na primátora Žiliny, 41-ročný mediálny manažér Martin Barčík, prišiel dnes odovzdať hlas v komunálnych voľbách na žilinskom sídlisku Vlčince s manželkou a dcérou.

"Dnešný deň bude patriť mojej rodine, pretože jej to dlhujem. Konečne strávime spolu sobotu. No a potom budem s mojím tímom a  manželkou čakať na výsledky," povedal Barčík po hlasovaní.

Na margo predvolebnej kampane podotkol, že bola všelijaká. "Dostával som rôzne rany, išli rôzne antikampane. Ale tak to asi malo byť. Chcem sa ešte raz poďakovať môjmu tímu a ľuďom, ktorí ma podporovali. Myslím si, že sme odviedli kus dobrej roboty," dodal Barčík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.