Zimné vydanie časopisu Krásy Slovenska predstavuje Cerovú vrchovinu

Foto: Screenshot

Bratislava 14. novembra (TASR) - Najstarší slovenský popularizačný časopis o prírodných krásach a kultúrnych pozoruhodnostiach našej vlasti Krásy Slovenska v najnovšom dvojčísle na vstupných stranách prináša rozhovor s profesionálnym fotografom slovenského pôvodu Paulom Stachom, ktorý už vyše 30 rokov žije a tvorí v Kanade.

Dominantná časť čísla o prírode Slovenska je venovaná Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, a to v dvoch rozsiahlejších článkoch. Prvý s rovnomenným názvom napísal kolektív autorov a má charakter odbornej štúdie o faune a flóre daného územia. Druhý, "Cez Cerovú na bicykli" napísal Karol Mizla a má popularizačno-turistický charakter.

Rubrika Významné lesnícke miesto informuje o lesnej kaplnke v Podpoľaní, na samote Horná Bzová, ktorá je aj kultúrnou pamiatkou. Viacročná rubrika Túry do literatúry v tomto čísle pokračuje druhou literárnou prechádzkou po Žiline z pera Jána Bábika a literárnym putovaním "Zo Žiliny do Prievidze cez Rajeckú dolinu" z pera Jaroslava Rezníka. Informačné články "Veľká vojna 1914-1918 v slovenských múzeách" a "Slovensko na začiatku 20. storočia (na starých pohľadniciach)" napísali Peter MarákyDaniel Kollár, ktorý zároveň v popularizačnom článku približuje tri regionálne knižné monografie, a to Biely Kostol, Suchá nad Parnou a Voderady. Autorkou odborného článku Krásna a voňavá Lúčanská Malá Fatra je Viera Poláková.

Tretie pokračovanie cyklu Geologické dedičstvo a geoparky je tentoraz venované Banskobystrickému geoparku. Samostatný článok Miroslava Herchla rozpráva o turistických tradíciách a turistických objektoch na Kľačianskej Magure. Literárne zameraná reportáž Evy Okoličániovej hovorí o nevidiacom Slovákovi Jurajovi Prágerovi, ktorý chodí pravidelne do hôr a už vystúpil aj na Mont Blanc, a zároveň aj o filmovom dokumentaristovi Rasťovi Hatiarovi, ktorý o ňom nakrútil film. Druhá reportáž od Lukáša Vlčeka je o výpravách slovenských jaskynných potápačov do jaskyne nad Muránskou Hutou.

O pamätníkoch na tatranských štítoch napísal popularizačný článok Ivan Bohuš mladší. S článkom korešponduje aj nekrológ redakcie Krás Slovenska za tohoročnými obeťami Vysokých Tatier, ktorými sa stali aj František Kele, Ján MatlákVladimír Švancár. Na pravidelnú návštevu krás a zaujímavostí v Českej republike si redakcia zašla do blízkosti Špindlerovho mlyna, konkrétne na náučný chodník Čertova strouha.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.