Dočasným prezidentom Burkina Faso sa stal exminister Michel Kafando

Blaise Compaoré Foto: TASR/AP

Ouagadougou 17. novembra (TASR) - Novým dočasným prezidentom západoafrickej Burkiny Faso sa dnes stal jej bývalý šéf diplomacie Michel Kafando. Na čele štátu by mal stáť počas ročného prechodného obdobia, ktoré má zaistiť návrat k demokracii po vlaňajšom uchopení moci armádou.

Michela Kafanda (72) vybral za prezidenta výbor zložený z predstaviteľov ozbrojených síl, náboženských skupín, občianskej spoločnosti a opozície, približuje agentúra Reuters.

Armáda sa ujala moci po tom, ako pod tlakom násilných opozičných protestov odstúpil koncom októbra dlhoročný prezident Blaise Compaoré.

Dočasný prezident dostal právo vymenovať nového premiéra. Nebude však môcť kandidovať vo voľbách, ktoré sa majú uskutočniť v novembri budúceho roka.

Na okamžité obnovenie civilnej vlády v Burkine Faso naliehala Africká únia, ktorá hrozila tamojším vojenským vládcom uvalením sankcií.

Burkina Faso, do roku 1984 nesúca meno Horná Volta, je jednou z najchudobnejších krajín sveta. V minulosti bola francúzskou kolóniou a nezávislosť vyhlásila v roku 1960.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.