Prezidenti V4 položili veniec pri Bráne slobody

Pietna spomienka na obete komunistického režimu pri príležitosti 25. výročia pádu komunistického režimu a štátneho sviatku SR Deň boja za slobodu a demokraciu pri pamätníku Brána slobody na Devíne v Bratislave 17. novembra 2014. Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. novembra (TASR) – Pietnou spomienkou pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne vyvrcholila dnes dvojdňová návšteva hláv štátov krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Nemecka a Ukrajiny.

Na Slovensku boli na pozvanie prezidenta SR Andreja Kisku pri príležitosti 25. výročia pádu komunizmu.

Veniec na znak spomienky na obete komunistického režimu k pamätníku dnes položili slovenský prezident Andrej Kiska, prezident Poľskej republiky Bronislaw Komorowski, prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck a prezident Maďarska János Áder.

Učinili tak pred zrakmi niekoľkých desiatok členov Konfederácie politických väzňov Slovenska. Na spomienkovom akte, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti okrúhleho výročia Nežnej revolúcie a štátneho sviatku SR Dňa boja za slobodu, sa zúčastnilo i viacero predstaviteľov verejného a politického života.

Na snímke vľavo prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck po pietnej spomienke na obete komunistického režimu pri príležitosti 25. výročia pádu komunistického režimu a štátneho sviatku SR Deň boja za slobodu a demokraciu pri pamätníku Brána slobody na Devíne v Bratislave 17. novembra 2014. Foto: TASR/Martin Baumann

Pamätník Brána slobody venovaný obetiam komunizmu odhalili pod hradným bralom v Devíne v roku 2005 pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie. Zhotoviť ho dali Ústav pamäti národa a Konfederácia politických väzňov Slovenska. Pripomína represie komunistického režimu. Je na ňom umiestnený menoslov ľudí, ktorí zahynuli pri pokuse o prechod stráženej hranice.

Pietna spomienka na obete komunistického režimu pri príležitosti 25. výročia pádu komunistického režimu a štátneho sviatku SR Deň boja za slobodu a demokraciu pri pamätníku Brána slobody na Devíne v Bratislave 17. novembra 2014. Na snímke prezident Poľska Bronislaw Komorowski. Foto: TASR/Martin Baumann

Prezident Českej republiky Miloš Zeman a prezident Ukrajiny Petro Porošenko ukončili návštevu Slovenska už skôr. Séria spomienkových podujatí, ktoré počas nedele (16.11.) a dneška zorganizoval prezident Andrej Kiska, sa zavŕši večer.

O 18.00 h prezident SR slávnostne vyvesí zástavu EÚ pred Prezidentským palácom. O pol hodiny neskôr hlava štátu odovzdá v Prezidentskom paláci štátne vyznamenania bojovníkom za slobodu a demokraciu.

Pietna spomienka na obete komunistického režimu pri príležitosti 25. výročia pádu komunistického režimu a štátneho sviatku SR Deň boja za slobodu a demokraciu pri pamätníku Brána slobody na Devíne v Bratislave 17. novembra 2014. Na snímke prezident Maďarska János Áder 17. novebra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.