Exnovinára odsúdeného za lúpežnú vraždu na slobodu nepustili

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 24. novembra (TASR) - Exnovinára Ronalda Brhlíka, ktorého odsúdili v roku 1996 za lúpežnú vraždu na 25 rokov odňatia slobody nepodmienečne, zatiaľ na slobodu neprepustili.

Bývalý novinár dnes už neexistujúceho denníka Slovenská republika splnil lehotu na podmienečné prepustenie v júli 2011. Príslušný súd mu však dva razy žiadosť o podmienečné prepustenie v roku 2011 a minulý rok zamietol. TASR o tom dnes informovali justičné zdroje.

Tvrdil, že plánovali "iba" lúpež

Senát Najvyššieho súdu SR 10. decembra 1996 potvrdil rozsudok bratislavského Mestského súdu z 26. marca toho istého roku, ktorý za spáchanie trestného činu lúpežnej vraždy odsúdil Brhlíka a jeho bývalú manželku Zuzanu na nepodmienečné odňatie slobody v trvaní 25, respektíve 14 rokov. "S manželkou sme neplánovali vraždu, plánovali sme iba lúpež," uviedol v rámci odvolacieho konania pred senátom NS SR Brhlík. Jeho exmanželka Zuzana oľutovala svoj čin.

Mŕtvolu hodili do Malého Dunaja

Krvavá udalosť sa odohrala 3. augusta 1994, keď pod zámienkou výmeny peňazí vlákala Zuzana do auta občana bývalej Juhoslávie Rustamaja Xhejmala, na ktorého počas jazdy ulicami Bratislavy vystrelil Brhlík z malokalibrovej zbrane a ťažko ho zranil. Ešte žijúcu obeť potom odviezli k ramenu Malého Dunaja, kde trestný čin vraždy páchateľ chladnokrvne dokončil dvoma výstrelmi do hlavy. Zviazané a poklopom zaťažené telo hodili do Malého Dunaja, mŕtvolu však voda onedlho vyplavila.

Zlikvidovali auto

Automobil značky Škoda, ktorý mal Brhlík požičané od nič netušiacich rodičov manželky následne zlikvidovali. Ulúpené peniaze - vyše 300.000 Sk - použili na svoju vlastnú potrebu. Xhejmal mal stánok rýchleho občerstvenia pred bývalým obchodným domom Prior na bratislavskom Kamennom námestí. Vraždu Xhejmala údajne chcel Brhlík spáchať už predtým, no jeho čin mu nevyšiel, lebo nemal k dispozícii auto. Po vražde dvojica odcestovala do zahraničia na dovolenku.

Ozbrojený na tlačovke

Brhlík sa "preslávil" medzi novinármi už predtým, keď na tlačovú konferenciu vtedajšieho ministra vnútra Ladislava Pittnera prišiel ozbrojený dvoma krátkymi strelnými zbraňami. Polícia ho prirodzene odzbrojila. Trest za vyššie spomínanú vraždu mu končí v roku 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.