Expremiér Gyurcsány: Maďarská vláda dostala od Ruska obrovskú facku

Ferenc Gyurcsány Foto: TASR/AP

Budapešť 3. decembra (TASR) - V roku 2012 sa svetová politika výrazne zmenila, ale túto zmenu maďarská vláda premiéra Viktora Orbána nezbadala a teraz dostala od Ruska obrovskú facku, domnieva sa bývalý maďarský premiér, predseda Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány.

Po tom, čo sa ruský prezident Vladimir Putin obrátil proti občianskej spoločnosti i opozícii a napadol aj slobodu tlače, si Európska únia uvedomila, že každá spolupráca s Ruskom sa dostáva do iného svetla - to však Orbán prehliadol, povedal dnes Gyurcsány v súvislosti s utorňajším rozhodnutím Ruska o zrušení projektu Južný prúd.

Z pohľadu ruských mocenských snáh začali byť všetci voči Putinovi opatrní, avšak predseda maďarskej vlády napriek tomu ďalej presadzoval otvorenie sa východu, zdôraznil Gyurcsány v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV, dodajúc, že hospodárske problémy Ruska sú obrovské.

"Polovica príjmov štátneho rozpočtu pochádza z energií; rozpočet rátali pri cene ropy 104 dolárov za barel, pričom táto cena klesla na 70 dolárov. Ruská národná banka má rekordne najnižšie rezervy. Rusko začína predávať rodinné striebro, pretože peniaze veľmi potrebujú. Deficit rozpočtu je okolo desiatich percent a krajina je izolovaná aj kvôli bojkotu EÚ," povedal expremiér.

Podľa Gyurcsánya je obrovský problém, ak si premiér uvedené skutočnosti neuvedomuje, ale ešte väčší problém je, ak o tom vie a nekoná. Orbán verí vo svoje predstavy, dodal predseda DK s tým, že predseda maďarskej vlády mal určitú víziu, pričom "očakával východný vietor do západných plachiet".

Gyurcsány nepovažuje za nemožné ani to, že by rozšírenie atómovej elektrárne v Paksi, na ktorom sa Orbán dohodol s Putinom, stroskotalo, pretože na to Rusi jednoducho nebudú mať peniaze. "Keby som bol poradcom premiéra, povedal by som mu, aby sa pripravil na ďalšiu facku od Ruska, ako v prípade plynovodu Južný prúd," konštatoval Gyurcsány.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • n. k.

    ....mýli sa, "krok" je mnoho väčsí...?!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.