KDH: Vzdelanie a veda nie sú prioritou, školstvo je chudobný príbuzný

Martin Fronc Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 3. decembra (TASR) - Vzdelanie a veda nie sú prioritou vlády Roberta Fica (Smer-SD), školstvo a vzdelanie sú chudobnými príbuznými. Vyhlásil to dnes exminister školstva Martin Fronc (KDH) na margo návrhu rozpočtu pre rezort školstva pre budúci rok.

Prvým a najväčším mínusom rozpočtu je podľa KDH nedostatok financií vyčlenených pre školstvo. "Za vlády Smeru-SD bol nárast financií určených pre vysoké školstvo nula percent, kým za môjho pôsobenia to bolo 39 percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve narástli za posledných osem rokov menej ako počas môjho štvorročného pôsobenia. To len dokazuje, že školstvo nie je prioritou vlády Smeru-SD," deklaroval Fronc. Tento fakt podľa neho len prehĺbi krízu v rezorte školstva, pričom na to v konečnom dôsledku doplatia deti.

Fronc kritizoval systematické škrtenie peňazí na vedu a výskum

Druhé veľké mínus navrhovaného rozpočtu vidí KDH v systematickom škrtení financií pre vedu a výskum. Premiér Fico pritom podľa nich opakovane hovoril, že bude podporovať vedu a výskum, aby vznikali pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. "Opak je však pravdou. Podpora vedy a výskumu na Slovensku je ďaleko pod úrovňou financovania oproti susednej ČR. Spôsobí to pokračujúci odliv mozgov zo Slovenska, ktorý bude pokračovať aj naďalej a ešte masívnejšie," upozornil Fronc.

Tretím problémom je podľa KDH neexistujúca koncepcia ministerstva školstva pre vedomostný a kultúrno-športový rozvoj žiakov. "Jasným dôkazom toho je aj znižovanie normatívu na skupinovú činnosť, ktorou sú napríklad aj základné umelecké školy. Vláda Fica už zlikvidovala centrá voľného času, teraz k nim chce pridať aj deti zo základných umeleckých škôl," vyhlásila podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová.

Ako tvrdí, ministerstvo dokonca znižuje objem peňazí na študentské pôžičky na sumu 4,6 milióna eur, čo je o 400.000 eur menej ako pred rokom. "Aj toto je jasný dôkaz, že Smer-SD trestá talentovaných a tých, ktorí sa chcú vzdelávať a byť pre štát v budúcnosti prínosom," dodala Szitová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.