Izrael: Do prírodnej rezervácie unikli milióny litrov ropy

Ilustračné foto: TASR/AP

Jeruzalem 4. decembra (TASR) - Milióny litrov ropy unikli v noci nadnes z poškodeného ropovodu do izraelskej prírodnej rezervácie pri hraniciach s Jordánskom. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na izraelské médiá a úrady.

K prasknutiu ropovodu Ejlat-Aškelon došlo v tesnej blízkosti púštnej rezervácie Evrona v dôsledku prác zameraných na údržbu potrubia. Podľa agentúry Reuters ide o jednu z najhorších environmentálnych katastrof v dejinách štátu Izrael.

"Surová ropa tiekla cez rezerváciu a spôsobila vážne škody ... na flóre a faune. Obnova potrvá mesiace až roky," uviedol predstaviteľ izraelského ministerstva životného prostredia Guy Samet.

Troch ľudí, ktorí sa nadýchali toxických výparov, museli previezť do nemocnice. Izraelská polícia kvôli úniku opakovane zastavovala dopravu na hlavnej ceste vedúcej do červenomorského letoviska Ejlat.

Celkový rozsah katastrofy zatiaľ nie je známy. Na likvidácii jej následkov pracujú členovia krízových tímov. Susedné Jordánsko zatiaľ nehlásilo žiadne škody ani zranenia súvisiace s únikom.

V púštnej prírodnej rezervácii Evrona žije vzácna jelenia populácia a rastú tam severoafrické palmy s rozvetvenými kmeňmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.