PUTIN: Rozhodnutie Krymu o pripojení k Rusku bolo absolútne legitímne

Ruský prezident Vladimir Putin počas vystúpenia v parlamente s výročným prejavom k národu v Moskve 4. decembra 2014. Foto: TASR/AP

Moskva 4. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil dnes s každoročným prejavom k členom oboch komôr Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie, ktorý je základným dokumentom, určujúcim jeho postoj k smerovaniu ruskej politiky nielen pre nadchádzajúci rok, ale aj blízku budúcnosť.

V úvode svojho hodinového vystúpenia sa ruský prezident podľa televízie RT vrátil k marcovým udalostiam na Kryme a zdôraznil, že rozhodnutie tamojšieho parlamentu vyhlásiť nezávislosť tohto čiernomorského polostrova bolo absolútne legitímne a viedlo k opätovnému pripojeniu polostrova Krym a mesta Sevastopol k Rusku.

"Kresťanstvo je historicky mocným zdrojom jednoty. Je základom ruského národného štátu, pričom Krym je pre Rusko rovnako dôležitý ako Chrámová hora pre Jeruzalem," vyhlásil Putin. V súvislosti s pripojením Krymu k Rusku vyzdvihol pochopenie ruských občanov pre "národné záujmy".

Udalosti na Ukrajine z konca minulého roka označil šéf Kremľa za násilný prevrat a povedal, že udalosti na juhovýchode Ukrajiny dokazujú, že postoj Ruska bol správny.

"Ako môžete podporovať násilný prevrat? O krvavých udalostiach v Odese ani nehovoriac. Ako môžete byť vo vzťahu k ľudským právam tak pokryteckí?" položil rečnícku otázku Putin.

Západ podľa ruského prezidenta uplatňuje voči Rusku "politiku záujmov", avšak vystupovať proti Rusku "z pozície sily" je zbytočné.

"Rusku absolútne záleží na svojej suverenite, a to je pre našu krajinu základ. Ostatné štáty by si to mali uvedomiť. Všetkých zahraničných partnerov si treba vážiť. Sankcie škodia všetkým, nielen tomu, na koho sú uvalené" zdôraznil v úvodnej časti svojho výročného prejavu Putin.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.