Premiér chce v roku 2017 referendum o uznaní aborigénov v ústave

Foto: TASR/AP

Sydney 12. decembra (TASR) - Austrálsky premiér Tony Abbott sa vo štvrtok vyjadril, že bude "potiť krv", aby zabezpečil uznanie pôvodného domorodého obyvateľstva krajiny (aborigénov) v ústave. Chce pre to usporiadať v máji roku 2017 celoštátne referendum, informovala dnes BBC.

Na rozdiel od iných krajín osídlených Európanmi, napríklad Kanady či Nového Zélandu, austrálska ústava nespomína pôvodných obyvateľov Austrálie. V krajine sa v uplynulých rokoch rozvinula debata o uznaní domorodcov v preambule ústavy a o zmene jej textu tak, aby obsahovala široký zákaz rasovej diskriminácie, čo je však stále kameňom úrazu.

Domorodí Austrálčania tvoria asi 2,5 percenta z 24-miliónovej populácie. V dôsledku diskriminácie po celé generácie majú zlý zdravotný stav, nízku úroveň vzdelania a nízku zamestnanosť.

Austrálsky premiér vo štvrtok v Sydney povedal, že referendum by sa malo uskutočniť na 50. výročie podobného plebiscitu z roku 1967, ktorý tiež schválil ústavné zmeny týkajúce sa domorodcov.

"Bol by to symbolicky významný čas na dokončenie našej ústavy," citovala ho BBC. Abbott zdôraznil, že neúspech referenda by bol prehrou pre všetkých Austrálčanov.

"Krajina, ktorú sme vytvorili, má domorodé dedičstvo, britský základ a multikultúrny charakter - a je najvyšší čas, aby túto skutočnosť odrážala aj naša ústava," vyhlásil.

Prípadnú zmenu ústavy musí schváliť väčšina voličov v šiestich austrálskych zväzových štátoch. Podľa prieskumov verejnej mienky by za uznanie pôvodného obyvateľstva Austrálie v ústave hlasovalo v súčasnosti vyše 70 percent opýtaných. Predstavitelia aborigénov to označujú za šancu, aká prichádza len "raz za jednu generáciu".

Austrálska vláda v roku 2010 vytvorila expertnú komisiu, aby preskúmala uznanie aborigénov a národov ostrovov Torresovho prielivu v ústave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.