KOŠICE: Končí sa reaštaurovanie interiéru Dómu sv. Alžbety

Na snímke Dóm sv. Alžbety. Foto: TASR/František Iván

Košice 12. decembra (TASR) – Interiér košického Dómu sv. Alžbety je už zreštaurovaný, nasledovať bude ďalší projekt, ktorý otvorí doposiaľ skryté časti katedrály. Novinárov dnes o tom informovala projektová manažérka neziskovej organizácie Perly Gotickej cesty Mária Bartková.

Reštaurovanie interiéru chrámu sa uskutočnilo v rámci maďarsko-slovenského Programu cezhraničnej spolupráce Obnova baziliky v Sárospataku a Dómu svätej Alžbety v Košiciach. „Celkový rozpočet projektu, ktorý sa začal 1. januára 2013 a oficiálne sa skončí 31. decembra tohto roku, bol viac ako 2,14 milióna eur, pričom viac ako 80 % pochádzalo z eurofondov,“ povedala Bartková. Dodala, že vďaka tomuto projektu sa podarilo zreštaurovať juhovýchodnú a juhozápadnú bočnú loď, juhozápadnú kaplnku Mettercia, západný portál katedrály z vnútornej strany, severovýchodnú a severozápadnú bočnú loď.

Výstupom projektu je aj nová publikácia, ktorá poukazuje na málo známu časť dejín Košíc, keď mesto patrilo k vyhľadávaným destináciám stredovekých pútnikov.

Podľa Bartkovej reštaurátori Dóm sv. Alžbety úplne neopustia ani na budúci rok. Presunú sa do jeho doteraz skrytých častí. „Pustia sa do obnovy interiéru južnej Matejovej veže, ktorý nebol obnovovaný od ukončenia výstavby v roku 1477. Projekt je financovaný z programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva,“ doplnila. Uviedla zároveň, že viac ako desaťročné reštaurátorské úsilie si doteraz vyžiadalo sumu vyše šesť miliónov eur.

Štatutár neziskovej organizácie Perly Gotickej cesty ThLic. František Šándor pripomenul, že reštaurovanie Dómu sa uskutočňuje v podstate nepretržite od konca 19. storočia. „Ostatných desať rokov je len vyvrcholením týchto snáh,“ dodal, s tým, že veľmi oceňuje skutočnosť, že sa podarilo nájsť prostriedky na rekonštrukciu Matejovej veže. „Pre Košičanov aj pre návštevníkov mesta bude veľkým prekvapením, keď budú môcť obdivovať jej krásu,“ dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.