Slabý rubeľ prinútil ruské firmy zastaviť výrobu kľúčových liekov

Ilustračné foto Foto: flagpedia.net

Moskva 22. decembra (TASR) - Viac ako desať veľkých ruských farmaceutických firiem zastavilo výrobu "najlacnejších a najdôležitejších liekov", vrátane antibiotík, povedal dnes predseda Výboru Štátnej dumy pre zdravotníctvo Sergej Kalašnikov. Dôvodom je prudký pokles hodnoty rubľa voči doláru. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

"Produkciu zastavili pre prudký rast cien substancií, ktoré nakupujú v zahraničí v dolároch," povedal Kalašnikov s tým, že výrobu týchto liekov zastavilo okolo 16 ruských spoločností. Ako dodal, výrobné náklady sú po poklese hodnoty rubľa v niektorých prípadoch trojnásobne až štvornásobne vyššie než reálna cena výrobkov.

Členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ako aj zástupcovia ruského ministerstva zdravotníctva a ministerstva priemyslu a obchodu budú dnes na mimoriadnej schôdzi rokovať o riešení situácie. "Cieľom je pripraviť koncept na výrobu v mimoriadnych podmienkach, aby sa zabezpečil bezproblémový prístup obyvateľov k liekom," povedal Kalašnikov, podľa ktorého by riešením bolo okrem úpravy cien zahraničných životne dôležitých liekov aj obnovenie produkcie farmaceutických substancií v Rusku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.