Všetky predajne sa dnes napoludnie zatvoria

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 24. decembra (TASR) – Posledné predvianočné nákupy darčekov či potravín na prípravu večere musia ľudia stihnúť najneskôr do dnešného obeda. Už tradične totiž platí úprava v Zákonníku práce, podľa ktorej nemôžu zamestnanci v obchodoch pracovať na Štedrý deň po 12.00 h.

Pracovníci v predajniach tak musia ešte pred poludním ukončiť všetku svoju prácu, poupratovať či uzatvoriť pokladnice. To znamená, že obchody sa na Slovensku dnes zatvoria ešte pred 12.00 h, teda napríklad o 11.30 h či o 11.00 h.

Následne vo štvrtok 25. decembra budú všetky obchody zatvorené počas celého dňa a rovnako aj vo štvrtok 1. januára 2015. Výnimka platí len pre lekárne a benzínové pumpy alebo predajne na letiskách či rôzne obchody so suvenírmi.

Uvedené opatrenie funguje na Slovensku už od roku 2009. Podľa predsedu Odborového združenia pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozefa Zadňana ho vítajú najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 % zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.