Realitným maklérom na Slovensku chýba samostatný študijný program

Ilustračné foto Foto: H1.cz s.r.o.

Bratislava 26. decembra (TASR) – Ak túži stredoškolák po kariére realitného makléra, musí si pre svoje ďalšie štúdium vybrať niektorý z príbuzných odborov. Na Slovensku sa totiž táto problematika vyučuje len v rámci jediného predmetu na vysokej škole. Odborníci už dlho volajú po samostatnom študijnom programe na výchovu realitných maklérov.

Predmet realitné maklérstvo na Fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA) od roku 2007 ročne absolvuje 60 až 120 študentov. Vyučujú ho traja pedagógovia spolu s externistami z praxe. Študenti v rámci neho získajú informácie o fungovaní realitných kancelárií alebo praktické poznatky, ako riešiť vlastné potreby týkajúce sa výberu bytu či pozemku. Naučia sa tiež všetky kroky developérskeho procesu.

Jeden z vyučujúcich tohto predmetu Peter Kardoš pre TASR povedal, že dnes majú realitní makléri rôzne vzdelanie, od stredoškolského všeobecného s maturitou, cez technické, ekonomické až po právne. "V súčasnosti väčšinou svoje schopnosti získavajú až v rámci pracovných skúseností. Veľmi veľa závisí aj od schopností maklérov, ktoré sa nedajú naučiť, ktoré musí mať dotyčný v sebe. Taká zdravá drzosť, asertivita, perfektné komunikačné schopnosti, trochu psychológie. Je to mix prvkov," vymenoval.

Ako dodal, dopyt po novom študijnom programe na Slovensku určite je. Na jeho akreditáciu však treba aspoň 10 predmetov a niekoľko kvalitných pedagógov. "Je to veľmi zdĺhavý proces. Počas posledných dvoch rokov sme sa pokúšali získať grant na vybudovanie študijného programu, zatiaľ sme boli neúspešní. Komisia to paradoxne vyhodnotila ako príliš ambiciózny projekt," priblížil Kardoš s tým, že prví realitní makléri by sa mohli začať vzdelávať vo svojom odbore na vysokej škole približne o tri až štyri roky.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR TASR potvrdilo, že Akreditačná komisia doteraz ešte neevidovala žiadosť o akreditáciu študijného programu realitné maklérstvo. "Realitné maklérstvo bolo akreditované iba v rámci systému celoživotného vzdelávania, pričom išlo len o krátkodobé vzdelávacie aktivity. Po ukončení týchto akreditovaných vzdelávacích programov dostanú absolventi osvedčenia, ktoré však nezvyšujú stupeň vzdelania," uviedla hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.