KDH je pripravené rokovať o kandidátovi na šéfa NKÚ, na ťahu je Smer

Pavol Hrušovský Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 26. decembra (TASR) - Kresťanskí demokrati sú pripravení na rokovania o kandidátovi na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Post by mal obsadiť opozičný nominant, ktorého má navrhnúť KDH. Šéf hnutia Ján Figeľ avizoval serióznu nomináciu. Voľbu šéfa NKÚ vyhlasuje predseda Národnej rady SR. Peter Pellegrini (Smer-SD) avizoval, že to bude riešiť v novom roku.

Pred pár mesiacmi sa ako možní kandidáti KDH spomínali Pavol Hrušovský a Ján Hudacký. Hrušovský sa pozdával aj Pavlovi Paškovi, ktorý vtedy parlamentu šéfoval. V Smere-SD však plnú podporu Hrušovský nemal. Predseda KDH Ján Figeľ pred časom povedal, že Hrušovský by bol dobrý predseda NKÚ a že má jeho plnú podporu.

"To stále platí. Zároveň pripomínam slovo dané Robertom Ficom v marci 2012 o tom, že má byť do čela NKÚ zvolený opozičný kandidát. Tento prísľub je už takmer tri roky nesplnený," povedal Figeľ v rozhovore pre TASR na otázku, či je Hrušovský stále v hre.

Nepovedal však, či ho KDH navrhne. "To je vec rokovaní. My sme na ne pripravení. Na ťahu je Smer," uviedol Figeľ. Pripomenul, že KDH malo v minulosti za kandidáta aj Maroša Žilinku. O tom plénum nerozhodovalo, k voľbe totiž nedošlo, keďže ho KDH stiahlo.

Smer-SD o Žilinkovi hovoril, že je na funkciu šéfa NKÚ primladý. "Peter Pellegrini bol zvolený v ešte mladšom veku na vyšší post - predsedu parlamentu. Vek u Maroša Žilinku problémom nie je a nemôže byť," zdôraznil Figeľ, ktorý očakáva v prípade opozičnej nominácie zodpovedný postoj Smeru-SD.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár avizoval podporu nominantovi KDH. Na otázku TASR, či Most-Híd nemá o post záujem, povedal, že strana rešpektuje dohody. "Určite to bude nominant KDH," vyhlásil. Dodal, že riešenie situácie závisí od Smeru-SD. Bez jeho hlasov nie je možné zvoliť nového šéfa NKÚ.

Najvyššiemu kontrolnému úradu šéfuje naďalej Ján Jasovský (nominant ĽS-HZDS), ktorému sa skončilo funkčné obdobie vo februári 2012. Parlament sa pokúšal zvoliť nového predsedu NKÚ už niekoľkokrát. Všetky doterajšie hlasovania sa skončili neúspechom opozičných kandidátov alebo stiahnutím kandidatúry.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.