Miera nezamestnanosti by do konca roka 2015 mohla klesnúť na 11,8 %

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 26. decembra (TASR) - Minister práce Ján Richter (Smer-SD) chce znížiť mieru nezamestnanosti na priemer eurozóny. Stanovil si to ako jeden zo svojich hlavných cieľov do roku 2016. "Môj osobný záväzok je taký, že na konci roka 2016 chcem dosiahnuť stav priemeru eurozóny, čo sa týka počtu nezamestnaných. Dôležité je, aby aj v budúcom roku pokračoval priaznivý trend a vývoj v zamestnanosti," uviedol pre TASR Richter.

Najaktuálnejšie štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPVSR) SR ukázali, že miera evidovanej nezamestnanosti v novembri tohto roka klesla na 12,25 %. V januári pritom predstavovala 13,61 %. Nezamestnanosť na Slovensku tak v tomto roku nepretržite klesala. Podľa analytikov by mohol počet ľudí bez práce na Slovensku ubúdať aj v roku 2015. "Ekonomický rast a súvisiaca tvorba nových pracovných miest by sa v budúcom roku mali postarať o ďalší pokles miery nezamestnanosti na Slovensku. Očakávame, že úrady práce v priebehu budúceho roka opustí takmer 14.000 nezamestnaných a evidovaná miera nezamestnanosti tak do konca roka 2015 poklesne na 11,8 %," predpokladá analytička Poštovej banky Dana Vrabcová.

Analytici Poštovej banky pritom očakávajú, že v letných mesiacoch, pre ktoré sú typické sezónne práce, by sa miera nezamestnanosti mohla znížiť výraznejšie a dosiahnuť úroveň 11,5 %. "Napriek celkovému poklesu miery nezamestnanosti ale nepredpokladáme, že by sa začali výraznejšie stierať rozdiely medzi jednotlivými regiónmi," doplnila Vrabcová.

Zatiaľ, čo ku koncu novembra tohto roka úrady práce v okrese Rimavská Sobota evidovali takmer 30 % ľudí ako nezamestnaných, v bratislavských okresoch sa miera evidovanej nezamestnanosti pohybovala vyše 5 %. "Približne každý štvrtý človek je ale bez práce aj v okresoch Revúca, Kežmarok či Rožňava. Tieto okresy tak žiaľ úplne vystihuje prirovnanie k hladovým dolinám," skonštatovala Vrabcová.

Podľa nej existuje viacero dôvodov, prečo je taký vysoký počet nezamestnaných v daných okresoch. Príčinou je napríklad vysoký podiel takzvaných znevýhodnených uchádzačov o prácu, či nedostatočný záujem zo strany investorov o budovanie fabrík v týchto oblastiach Slovenska. "Vytvára sa tu začarovaný kruh od horšej kvality vzdelania k nezamestnanosti a prenosu týchto znevýhodňujúcich faktorov na ďalšie generácie. Nepredpokladáme, že tento začarovaný kruh by sa v roku 2015 podarilo preťať a hladové doliny tak z našej mapy nevymiznú ani v budúcom roku," dodala Vrabcová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.