Dnes sa neuskutočnia žiadne rokovania kontaktnej skupiny pre Ukrajinu

Na fotke zľava: Ruský veľvyslanec v Bielorusku Alexander Surikov, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov a bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma n azačiatku dlho očakávaných mierových rozhovorov o Ukrajine v bieloruskom Minsku. Foto: TASR/AP

Moskva 26. decembra (TASR) - Nové kolo rokovaní o obnovení mieru na východe Ukrajiny, ktoré bolo predbežne naplánované na dnes, sa neuskutoční, uviedlo bieloruské ministerstvo zahraničných vecí.

Jeho hovorca Dmitrij Mirončik podľa bieloruských agentúr vyhlásil, že dnes sa v Minsku neuskutočnia žiadne rokovania kontaktnej skupiny, ktorej členovia doteraz rokovali o podmienkach nastolenia prímeria a urovnaní ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny.

Prvé stretnutie najnovšieho kola rokovaní kontaktnej skupiny sa v Minsku konalo v stredu za účasti zástupcov kyjevskej vlády a proruských separatistov. Výsledkom schôdzky je dohoda o výmene zajatcov. Vyjednávači však potom odcestovali z Minska. Separatistickí lídri vo štvrtok oznámili, že rokovania budú pokračovať prostredníctvom služby Skype.

Pokračovanie rokovaní o urovnaní situácie na východe Ukrajiny potvrdil vo štvrtok aj hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandr Lukaševič. "Hlavná vec je, že dialóg pokračuje a je tu základ na predpoklad, že sa obnoví veľmi skoro," vyhlásil.

Trilaterálna kontaktná skupina zložená z delegácií Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa snaží stabilizovať krehké septembrové prímerie na východe Ukrajiny, pričom tam neustále zúria ďalšie boje.

Od apríla, keď sa začala vládna tzv. protiteroristická operácia proti proruským separatistom, zahynulo na východe Ukrajiny viac ako 4700 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.