Zomrel známy ruský disident Gleb Jakunin

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 26. decembra (TASR) - Vo veku 80 rokov zomrel známy ruský ochranca ľudských práv a disident Gleb Jakunin, ktorý bol v časoch Sovietskeho zväzu bojovníkom za slobodu svedomia. Jakunin zomrel v Moskve po dlhej a ťažkej chorobe, informovali dnes ruské agentúry.

Ako spresnila rozhlasová stanica Sloboda, Jakunin bol v roku 1962 vysvätený za pravoslávneho kňaza, ale už v roku 1966 mu bol - "až do uznania viny a pokánia" - odňatý štátny súhlas na službu v cirkvi.

Jakunin bol jedným z najstarších členov moskovskej tzv. helsinskej skupiny. Zapojil sa do činnosti disentu, za čo bol odsúdený na päť rokov väzenia v pracovnom tábore pre politických väzňov Perm-37, a vzápätí bol dva roky vo vyhnanstve v Jakutsku.

Začiatkom 90. rokov sa začal venovať politike aktívne: stal sa spolupredsedom hnutia Demokratické Rusko. V roku 1990 sa stal poslancom parlamentu Ruskej federácie, kde pôsobil ako podpredseda výboru pre slobodu svedomia.

V roku 1993 ruská pravoslávna cirkev zakázala duchovným účasť vo voľbách, ale Jakunin bol napriek tomu zvolený za poslanca Štátnej dumy, v dôsledku toho bol však pravoslávnou cirkvou zbavený kňazstva a v roku 1997 aj exkomunikovaný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.