Elektronické trhovisko usporilo takmer 280.000 eur, tvrdí Kaliňák

Na snímke minister vnútra a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák počas slávnostného otvorenia nového klientskeho centra na Okresnom úrade v Trnave v piatok 5. decembra 2014. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 29. decembra (TASR) - Za prvé tri mesiace fungovania Elektronického trhoviska - prvého nástroja projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS) bolo zazmluvnených 163 obchodov v hodnote 1,179 milióna eur a úspora z nich je až 276.000 eur. Uviedol to v rozhovore pre TASR minister vnútra a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák.

"Pre mňa je elektronické trhovisko jedným z najväčších nástrojov, ako vylepšiť míňanie štátnych prostriedkov v rámci Slovenska. Prvé mesiace preukázali, že je tam veľký potenciál nielen v úsporách, ale aj v transparentnosti. Boli obchody, kde bolo dokonca 14 až 15 súťažiacich, ktoré výrazne znížili cenu, za ktorú doteraz obstarávali jednotliví objednávatelia a čo je dôležité, že nás donútili, alebo skôr presvedčili o tom, že myšlienka rozšírenia elektronického trhoviska aj na nadlimitné obchody je viac ako aktuálna. Niektoré prípady káuz, konkrétne predražené CT prístroje naznačujú, že musíme mať odvahu ísť aj do týchto komplikovanejších obchodov, pretože viacej súťažiacich má šancu priniesť ďaleko nižšie ceny a ďaleko väčšiu úsporu a popri transparentnosti podporu lokálnych dodávateľov. To má aj význam ekonomický, čo znamená, že môžeme nakúpiť viac alebo kvalitnejšie za lepšie ceny," zdôraznil šéf rezortu vnútra. Doteraz bolo v priemere 8,8 ponuky na zazmluvnenú zákazku.

Podľa Kaliňáka však je množstvo zákaziek, kde je len jeden jediný uchádzač a preto s reklamou a rozširovaním vlastného elektronického trhoviska chce zabezpečiť, aby počet týchto obchodov bol čo najmenší. "Spomínaná úspora 276.000 eur je veľmi dobré číslo, pretože vychádzame predovšetkým z úspory, ktorá ide od prvej ponuky, nie od odhadnutej ceny objednávateľom, ktorá býva obyčajne omnoho, omnoho vyššia. Čiže to je cena, ktorú má bežne obchodník na trhu a za ktorú jednoducho predáva a to je úspora, ktorá je naozaj slušná," povedal ďalej Kaliňák. Spresnil, že momentálne je prihlásených 3300 dodávateľov.

"Chceme ísť výrazne ďalej a chceme presviedčať, že sa oplatí byť prihlásený do Elektronického trhoviska, pretože nepotrebujem žiadneho známeho, nepotrebujem sa s nikým radiť. Jednoducho svoj produkt, ktorý vyrábam, dám do ponuky a tak je automaticky v katalógu ponúkaných tovarov a ak štátna inštitúcia chce niečo podobné nakupovať, systém podnikateľa vyzve, aby sa zapojil do elektronickej aukcie," dodal minister.  

Ministerstvo vnútra SR spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému - Elektronické trhovisko, teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu, 1. júla tohto roku. Vtedy sa začal vytvárať katalóg tovarov a služieb a do systému sa začali prihlasovať prví dodávatelia a odberatelia. K prvým obchodom došlo v októbri 2014.

Elektronický kontraktačný systém bude mať okrem Elektronického trhoviska aj ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím nástrojom je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.