Medzi priority bude patriť ozdravovanie nemocníc či nová nemocnica

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák počas tlačovej konferencie k aktuálnym témam v rezorte v Bratislave, 10. decembra 2014. Foto: TASR

Bratislava 2. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa chce v tomto roku zamerať na ozdravovanie štátnych nemocníc, pokračovanie reformy primárnej zdravotnej starostlivosti, fungovanie ambulantných pohotovostí, ako aj na projekt výstavby novej nemocnice v Bratislave. "Osobne mi veľmi záleží na tom, aby všetky zmeny pocítil predovšetkým pacient...Jednoducho, aby vzťah pacient – lekár – sestra bol v roku 2015 povýšený na meradlo kvality," povedal šéf rezortu Viliam Čislák (nominant Smer-SD).

V rámci realizácie programu ozdravenia štátnych nemocníc sa plánuje ministerstvo zamerať napríklad na zlepšenie merania kvality v nemocniciach, ako aj na pacienta. Ten má pocítiť zmenu v podobe novej funkcie "mediátor pre pacientov". Pokračovať sa má aj v realizácii rezidentského programu u všeobecných lekárov, od ktorého si rezort sľubuje výchovu nových chýbajúcich. Súčasťou tzv. reformy zdola bude aj pokračovanie projektu integrovaného modelu poskytovania zdravotnej starostlivosti, založeného na posilnenom postavení všeobecného lekára.

V rámci programu obnovy infraštruktúry lôžkových zariadení bude prioritou pokračovanie ďalších krokov v projekte výstavby novej nemocnice v Bratislave. Tá má poskytovať nielen zdravotnú starostlivosť, ale zameria sa aj na oblasť vzdelávania a výskumu. Nová nemocnica s 880 lôžkami by mala dosahovať západoeurópsku úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti, pričom sa zameria aj na vzdelávanie a výskum. Rezort koncom roka zverejnil predbežné oznámenie o vypísaní tendra na investora projektu.

Ministerstvo sa tiež plánuje venovať spôsobu fungovania ambulantných pohotovostí, teda Lekársku službu prvej pomoci. "Ide o problematiku, ktorou sa odborná verejnosť zaoberá už dlhší čas, výsledný model by mal byť konsenzom v prvom rade v prospech pacienta," skonštatovala hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová. Kým lekári napríklad žiadajú skrátenie fungovania LSPP, nemocnice to odmietajú.

Medzi prioritami roku 2015 má ministerstvo aj prípravu implementácie programov verejného zdravia v oblasti kardiovaskulárnych chorôb založeného na viacrezortnej spolupráci. Pokračovať chce i v aktívnej komunikácii so všetkými stavovskými, profesijnými, odborovými organizáciami pôsobiacimi v rezorte. "MZ SR vníma korektný dialóg ako jeden z najefektívnejších nástrojov komunikácie," doplnila Šoltésová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.