Draghi nevylučuje riziko deflácie v eurozóne, ECB pripravuje opatrenia

Šéf ECB Mario Draghi Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 2. januára (TASR) - Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi úplne nevylučuje riziko deflácie v eurozóne. To zvyšuje pravdepodobnosť, že ECB využije aj ďalšie nástroje svojej menovej politiky a spustí tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE), teda rozsiahly nákup aktív eurozóny. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

“Riziko, že nesplníme náš mandát v oblasti cenovej stability, je vyššie ako pred šiestimi mesiacmi,” povedal Draghi v rozhovore pre nemecké noviny Handelsblatt. Dodal, že centrálna banka momentálne pracuje na úprave rozsahu, rýchlosti a skladbe svojich opatrení pre prípad, že bude potrebné, aby zareagovala na hrozbu dlhodobo nízkej inflácie. Spresnil, že v predstavenstve ECB panuje v tejto otázke jednomyseľná zhoda.

No aj keď sa strážcovia meny v princípe dohodli, že banka zasiahne v prípade potreby, diskusia o tom, či má použiť aj nové nástroje, vyvolala spory v predstavenstve ECB, ktoré sa po vstupe Litvy do eurozóny (1. januára 2015) rozrástlo na 25 členov. Niektorí predstavitelia ECB vzhľadom na hrozbu negatívnej inflácie v tomto roku upozorňujú na nebezpečenstvo deflačnej špirály, zatiaľ čo iní naliehajú, aby banka ešte chvíľu počkala, či sa konečne v ekonomike naplno prejaví vplyv už prijatých opatrení.

Draghi v rozhovore pre nemecké noviny konštatoval, že “aj keď riziko deflácie v eurozóne nemožno úplne vylúčiť, je limitované a banka je pripravená konať". Na otázku, akú sumu investuje do nákupu vládnych dlhopisov, odpovedal, že je ťažké to odhadnúť.

Trhy však na tento článok okamžite zareagovali a výnosy z talianskych a španielskych dlhopisov klesli. Aj euro oslabilo oproti doláru o 0,5 % na najnižšiu úroveň od júna 2010. Konkrétne o 8.22 h SEČ sa kurz spoločnej európskej meny znížil na 1,2045 USD/EUR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.