Maďari opäť v Budapešti protestovali proti vláde a Orbánovi

Protestujúci Maďari, archívne foto Foto: TASR/AP

Budapešť 2. januára (TASR) - Tisíce Budapešťanov sa v piatok zúčastnili na protivládnom proteste a pokračovali tak vo vytváraní nátlaku na stredopravú vládu maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorá stratila od októbra približne tretinu voličskej podpory. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Orbánova strana Fidesz dosiahla v aprílových voľbách nové víťazstvo a možnosť znova vládnuť, pričom získala v parlamente dvojtretinovú väčšinu, ale v posledných niekoľkých mesiacoch podpora tejto strany slabne. Občianske združenia tiež organizovali zhromaždenia proti jej politike, lebo chceli donútiť Orbána, aby upustil od plánu zdaniť používanie internetu.

Napriek desaťpercentnému poklesu voličských preferencií Fidesz s 25-percentnou podporou stále zatieňuje krajne pravicovú stranu Jobbik, ktorá má 14 percent, a socialistov, ktorí dosahujú 11 percent. Také sú najnovšie výsledky prieskumu verejnej mienky, uskutočnené maďarským inštitútom Századvég.

Protestujúci ľudia v Budapešti v piatok uviedli, že demonštrujú za demokraciu a proti chudobe, a obvinili vládu z podkopávania demokratických princípov. Tá však obvinenie odmieta.

"Máme pocit, že demokracia utrpela veľmi vážny úder," uviedla učiteľka v centre Budapešti na zhromaždení, ktoré sprevádzalo mrholenie.

Skupiny, ktoré organizujú podobné protesty, si zachovávajú odstup od maďarských nepopulárnych opozičných strán. Na dnešnom zhromaždení, usporiadanom hnutím MostMi!, nebol vystavený symbol žiadnej strany. Bolo však vidieť typickú modrú vlajku Európskej únie s hviezdičkami.

Jeden protestujúci - štyridsiatnik a podnikateľ v preprave tovaru - uviedol, že chce, aby sa občianske skupiny zlúčili do jednej organizovanej sily.

"Bol by som rád, keby sa dostala do parlamentu nezávisle od ostatných strán, a potom tam budeme mať ľudí, ktorých krajina prijme, pretože nebudú zašpinení politikou z posledných desaťročí," dodal demonštrant.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.