Ľ. VÁŽNY: Rok 2015 bude pre Slovensko veľmi náročný

Podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 3. januára (TASR) – Rok 2015 bude veľmi náročný, pretože je počas neho potrebné dočerpať eurofondy z končiaceho sa obdobia a spustiť čerpanie nových európskych prostriedkov. Uviedol to pre TASR podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD).

Ako upozornil, v poslednom roku, v ktorom je možné využiť zostávajúce vyše 4 miliardy eur z obdobia 2007 až 2013, sa musia úradníci zároveň pripraviť na implementáciu operačných programov nového programového obdobia 2014 až 2020. "To všetko kladie veľmi veľké nároky predovšetkým na riadiace orgány, ktorých tie isté administratívne kapacity budú musieť paralelne takpovediac bojovať na dvoch frontoch," poznamenal Vážny.

Podpredseda vlády zodpovedný za fondy Európskej únie (EÚ) priblížil, že zmeny vyplývajúce z nového systému riadenia eurofondov sa začnú uplatňovať postupne od začiatku roka 2015 tak, aby prvé výzvy mohli byť spustené v úvodnom štvrťroku.

V novom sedemročnom období sľubuje Vážny výrazné skrátenie lehôt posudzovania a hodnotenia projektov, zvýšenie kontroly verejného obstarávania či zavedenie takzvaného zjednodušeného vykazovania výdavkov a cenových máp. Vytvoriť by sa mal dvojkolový schvaľovací proces, v rámci ktorého bude na začiatku posudzovaný projektový zámer žiadateľa o finančné prostriedky.

"Chceme dosiahnuť, aby tí, ktorí disponujú dobrým nápadom, mali možnosť tento vopred prekonzultovať s riadiacim orgánom bez potreby prípravy komplikovanej projektovej dokumentácie. Za týmto účelom analyzujeme možnosti vytvorenia informačných centier, ktoré by bezplatne poskytovali záujemcom informácie o možnostiach uchádzať sa o príspevky z fondov EÚ," vysvetlil člen vlády. Komunikácia s prijímateľmi pomoci sa bude postupne elektronizovať.

Prioritami Slovenska do roku 2020 budú podľa Vážneho podpora vedy a inovácií a ich vzájomné prepojenie, investície do infraštruktúry, podpora ľudských zdrojov, boj proti nezamestnanosti. Eurofondy pôjdu tiež na vzdelávanie a začleňovanie marginalizovaných komunít, reformu verejnej správy, ako aj na investície do regiónov a do ochrany životného prostredia vrátane protipovodňových opatrení. Na tieto projekty bude k dispozícii vyše 14 miliárd eur v šiestich hlavných operačných programoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.