Do zákona o profesionálnych vojakoch chce M. Maxim zapracovať zmeny

Z tlačovej konferencie k podpisu zmluvy na nákup z taktických dopravných lietadiel Spartan C-27J. Na snímke zľava prezident spoločnosti Alenia Aermacchi Giuseppe Giordo, veliteľ vzdušných síl OS SR Miroslav Korba, náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim a minister obrany SR Martin Glváč Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 5. januára (TASR) - Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorý minister obrany Martin Glváč stiahol z rokovania Národnej rady SR ešte v júni minulého roka, sa stále nedostal na opätovné prerokovanie do parlamentu. Dôvodom stiahnutia zákona bola podľa Glváča výmena náčelníkov generálneho štábu (GŠ) Ozbrojených síl (OS) SR.

"Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov bol pripravený na rokovanie do NR SR. To, že sa neprerokoval, súvisí s výmenou nového náčelníka generálneho štábu OS SR. Zákon sa totiž riešil v čase, kedy bol na čele iný náčelník generálneho štábu," uviedol pre TASR šéf rezortu obrany Martin Glváč. Ako dodal, súčasný náčelník GŠ Milan Maxim chce po jeho komplexnom preštudovaní do zákona zapracovať zmeny. "Práve na tom sa v súčasnosti pracuje," doplnil Glváč. Maxim je náčelníkom GŠ od mája 2014, kedy nahradil na tomto poste Petra Vojteka.

Rezort obrany plánuje týmto zákonom prostredníctvom viacerých opatrení zatraktívniť vojenskú profesiu a eliminovať odchod kvalifikovaných a skúsených profesionálnych vojakov v služobnom pomere s dôrazom na veliteľský zbor. Zákon napríklad ustanovuje aj štyri druhy štátnej služby. K prípravnej a dočasnej pribudne stála a krátkodobá štátna služba. Zmeny sa majú dotknúť aj výcviku, platov a príplatkov vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.