Kto bude prezidentom FIFA? Sepp Blatter alebo jordánsky princ Ali?

Jordánsky princ Ali Bin Al Hussein. Foto: TASR/AP Photo

Ženeva 6. januára (TASR) - Jordánsky princ Ali Bin Al Hussein oznámil, že bude kandidovať na post prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). V májových voľbách sa 39-ročný viceprezident FIFA postaví do súboja proti súčasnému lídrovi najvyššieho futbalového orgánu Seppovi Blatterovi, ktorý vo veku 79 rokov kandiduje na piate volebné obdobie. Informáciu priniesla agentúra AP.

"Nebolo to jednoduché rozhodnutie, trvalo to niekoľko mesiacov. Vzniklo po dlhých a dôsledných diskusiách s rešpektovanými kolegami z FIFA. Od viacerých som dostal odkaz, že je čas na zmenu," uviedol v stanovisku princ Ali. Blatter vládne svetovému futbalu 17 rokov a počas jeho šéfovania sa musela FIFA otriasť z viacerých škandálov ako napríklad údajné podplácanie pri prezidentských voľbách, alebo korupcia pri určovaní dejísk majstrovstiev sveta. O veľký rozruch sa postarali na minuloročných majstrovstvách sveta v Brazílii niektorí členovia FIFA, ktorí predávali vstupenky na čiernom trhu.

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Joseph Blatter. Foto: TASR/AP

Imidž FIFA utrpel ďalšiu škvrnu v polovici decembra, keď americký právnik Michael Garcia odstúpil z čela vyšetrovacej komisie FIFA. Urobil tak na protest proti rozhodnutiu svetovej futbalovej federácie, že výsledky vyšetrovania možnej korupcie pri voľbe usporiadateľov majstrovstiev sveta v rokoch 2018 (vyhralo Rusko) a 2022 (vyhral Katar) nebudú kompletne zverejnené. "Je čas ukončiť administratívne škandály a musíme sa vrátiť späť k športu. Svetový futbal si zaslúži federáciu, ktorá bude príkladom etiky a transparentnosti," dodal v stanovisku princ Ali, ktorý je členom exekutívy FIFA od roku 2011.

Prezidentské voľby FIFA sa uskutočnia 29. mája v Zürichu. Na oznámenie kandidatúry je do 29. januára potrebná podpora aspoň piatich z 209 členov FIFA. Princ Ali neprezradil od koho dostal podporu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.