ÚS SR pripravil podklad pre zmenu zákona o Ústavnom súde

Ivetta Macejková Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 6. januára (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR už pripravil materiál, ktorý by mohol byť podkladom pre novelu zákona o ústavnom súde, prípadne pre úplne novú právnu úpravu v tomto smere. Pre TASR to uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

Podľa nej by bolo potrebné zvýšenie počtu sudcov ÚS z 13 na 15. „Zodpovedalo by to jeho vyťaženosti, o ktorej vypovedá jednak množstvo sťažností a návrhov a jednak skutočnosť, že v porovnaní so zahraničnými ústavnými súdmi má Ústavný súd Slovenskej republiky najväčší nápad sťažností a návrhov, najviac kompetencií (19), ale najmenej sudcov,“ uviedla.

Snahou pri príprave materiálu podľa nej bolo systematicky a komplexne riešiť problémy, s ktorými sa ústavný súd v priebehu uplynulých rokov v rámci svojej činnosti stretával. „Konečná úprava podľa môjho názoru zodpovedá vývoju, potrebám ústavného súdu, neustále sa zvyšujúcim nárokom na rýchlosť a kvalitu rozhodovacej činnosti pri stúpajúcom počte sťažností a návrhov, a s tým súvisiacim zabezpečením práce sudcov ústavného súdu, ako aj zamestnancov Kancelárie ústavného súdu,“ konštatovala.

ÚS je podľa zákona zložený z 13 sudcov, od júla 2014 však na ňom pôsobí len 11 sudcov. Došlo k tomu po tom, ako prezident SR Andrej Kiska vymenoval zo šestice kandidátov, zvolených v NR SR na tri uprázdnené miesta ústavných sudcov, len Janu Baricovú. Želaním Macejkovej do nového roku je tak personálna konsolidácia ÚS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.