Kuzminová prerušuje kariéru, je druhýkrát tehotná

Anastasia Kuzminová. Foto: TASR

Banská Bystrica 8. januára (TASR) - Najlepšia slovenská športovkyňa, dvojnásobná olympijská víťazka biatlonistka Anastasia Kuzminová je tehotná, už tretí mesiac, oznámila to pred médiami s tým, že vynechá celú túto sezónu, no na budúci rok na MS'2016 v nórskom Holmenkollene by už nemala chýbať.

Anastasia Kuzminová spolu s manželom Danielom Kuzminom zasadli za jeden stôl: "Chcem najskôr popriať všetkým to najlepšie v novom roku a verím, že náš šport bdue rovnako úspešný ako v roku minulom," povedala Nasťa. "Chcem poďakovať vedeniu VŠC Dukla, ministerstvu obrany, školstva, naším sponzorom za pochopenie, keď sa dozvedeli o našej situácii. Dúfam, že ma budú podporovať naďalej."

Daniel Kuzmin: "Chystám sa stať otcom druhýkrát, nie je to už tajomstvo, boli špekulácie o kariére Nasti, chorobách, no nie je to tak, čaká dieťatko a teší sa na návrat."

Anastasia Kuzminová trénuje aj teraz, no pohyb na lyžiach obmedzila. "Je to už iba jednofázovo, no snažím sa, už aj s tou predstavou, že sa vrátim znovu do vrcholového biatlonu a na ZOH'2018 v Pjongčangu by som nemala chýbať. Keby toto tehotenstvo prebiehalo ako prvé, tak by som aj v niektorých doterajších pretekoch Svetového pohára štartovala, no zdravotný stav mi to nedovolil."

Termín pôrodu určili lekári podľa Anastasie Kuzminovej na júl. "Tehotenstvo nemožno presne určovať, no poviem takto, že to nebolo v pláne, ani mená sme si nevybrali. Tehotenstvo je citlivá záležitosť, hlavne prvé tri mesiace, a nemalo by sa priveľmi o ňom hovoriť, ani súperky vo Svetovom pohári nič netušili."

Kedy naskočí plnohodnotne po pôrode Anastasia Kuzminová do tréningov, môže len odhadnúť, a tak jej pomohol manžel Daniel. "Závisí to predovšetkým od jej zdravotného stavu. Dúfam, že štát so svojimi ministerstvami a sponzori nám v rozbehu pomôžu." Nasťa hneď aj dodala: "Olympiáda v Pjongčangu je pre mňa prvoradá. Uvidím, ako zvládnem pôrod, v roku 2016 by mohli byť reálne aj MS v Oslo. Na súrodenca sa teší aj synček Jelisej. S ním tehotenstvo bolo jednoduché, tri mesiace som pretekala normálne, lyžovala som do siedmeho mesiaca, až potom som sa šetrila. Určite však nechcem lyžovať až do posledného dňa pôrodu. Po ňom sa všeobecne odporúča sedem mesiacov oddychu, uvidím, ako sa rozhodnem, každé tehotenstvo je iné, inak prebieha."

Prezident Slovenského zväzu biatlonu Ján Hyža verí, že počas tehotenstva Kuzminovej sa slovenský biatlon bude pripomínať na verejnosti s ďalšími menami. "Nastine tehotenstvo bola jedna z alternatív jej pôsobenia, na ktorú som bol pripravený. Keď si časovo všetko zrátame, koľko má rokov, že má jedno dieťa, že chce skončiť kariéru na ZOH v Pjongčangu, tak táto možnosť prichádzala veľmi do úvahy."

Po pôrode sa začína odznova. J. Hyža: "Bude to ťažšie, pretože Nasťa už jedno dieťa má, ja nie som žena, no myslím si, že pri prvom dieťati je to ľahšie. Nasťa je profesionál, vynikajúci človek, vie, čo ešte chce a čo už má za sebou."

Slovenskému biatlonu sa bude ťažšie dýchať. "Na túto sezónu sme si vybehali štyri miestenky vo Svetovom pohári," vyratúva Ján Hyža. "Nasťa štartovať nebude, no my môžeme naďalej postaviť štvoricu žien. V tíme sú dievčatá v najlepších rokoch, majú obrovskú šancu viackrát štartovať a dokázať, že je v nich niečo, čo im pomôže dôstojne reprezentovať slovenský biatlon na vrcholných podujatiach."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.