Lavínové nebezpečenstvo na vrcholoch Tatier sa trochu zmiernilo

Foto: Ilustračné foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 8. januára (TASR) – Zvýšené lavínové nebezpečenstvo na vrcholoch Západných a Vysokých Tatier sa trochu zmiernilo na 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, ktorý trvá aj v ďalších pohoriach. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Najmä na extrémne strmých svahoch a v žľaboch s južnou a východnou orientáciou hrozí uvoľňovanie lavín pri veľkom dodatočnom zaťažení previateho nového prachového snehu, ktorý sa ešte nepreviazal so starším podkladom a vietor ho sformoval do málo stabilných snehových dosiek a vankúšov.

Ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a doznievalo slabé sneženie. Teplota vzduchu sa pri oteplení pohybovala od -14°C na hrebeňoch do -4°C v podhorí. Fúkal čerstvý severozápadný vietor rýchlosťou do 25 km/h, v nárazoch do 45 km/h. V uplynulých hodinách pripadlo od poprašku do 3 cm prachového snehu.

„Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter. Bezpečný pohyb vo vysokohorskom prostredí si vyžaduje dobrú znalosť posúdenia stability danej snehovej pokrývky,“ zdôraznil Richnavský s tým, že hrebene sú vyfúkané na starý zľadovatený alebo skalnatý podklad.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.